CS Universitatea Suceava a trecut şi de „panduri” (Handbal, Liga Naţională)

CS Universitatea Suceava – Pandurii Tg. Jiu 32 – 22
Sala LPS Suceava a găzduit în cadrul etapei a XX-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, meciul dintre CS Universitatea Suceava şi Pandurii Târgu Jiu. Ambele echipe veneau după două partide grele disputate miercuri în compania unor formaţii de calibru.
În pofida faptului că sucevenii s-au temut tare de adversarii lor, rezultatul final a fost unul favorabil pentru că au ştiut mai bine să-şi valorifice potenţialul. Elevii antrenorului Petru Ghervan au preluat din start frâiele partidei, avantajul lor pe tabela de marcaj fiind constant la 3 sau 4 goluri diferenţă. Cu un adversar având ca antrenor o legendă ca Vasile Stângă, nu era niciodată situaţia încheiată. După 7-3 a urmat 9-9 şi 11-11 între cele două echipe, diferenţa fiind făcută de portarul Iulian Andrei. Sucevenii s-ar fi putut distanţa la 3 goluri diferenţă în ultima secundă a primei reprize dacă Chiruţ ar fi marcat din 7 metri. Chiruţ a ratat şi oaspeţii au avut primul atac al reprizei secunde. Ce s-a întâmplat la vestiare nu ştie exact nimeni, dar sucevenii i-au surprins pe adversarii lor din toate punctele de vedere. La un moment dat, CS Universitatea Suceava marcase 6 goluri consecutive fără ca oltenii să puncteze pe tabela de marcaj. Acesta a fost momentul în care gruparea suceveană, ajutată de publicul prezent în sala LPS, a făcut diferenţa între o formaţie activă şi una prea obosită după un drum lung până în Bucovina.
Scorul final al disputei dintre CS Universitatea Suceava şi Pandurii Târgu Jiu a fost 32-22 la capătul unui meci dominat clar de echipa gazdă.
Pentru CS Universitatea au jucat: Iulian Andrei, Pralea – Tcaciuc, Brădăţan, Zvanciuc, Bursuc (2), Adomnicăi (2), Mitrea (3), Bibirig (8), Dospinescu (2), Ţuţu, Chiruţ (5), Ignat (3), Gavriloaia (7).

10Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu18639466-48215 p
11Minaur Baia Mare187110 449-50315 p