Învinşi de o candidată la promovare (Fotbal, Liga a III-a)

CSM Focşani – Rapid CFR Suceava 4 – 1
Partida de la Focşani a început în trombă. Mai întâi Toader a înscris din lovitură liberă în minutul 2, după care Zaremba a egalat pentru oaspeţi după câteva zeci de secunde. Fotbaliştii pregătiţi de Bogdan Tudoreanu au jucat chiar bine în prima repriză, au mai ratat o ocazie de a prelua conducerea prin Zaremba, după care arbitrul le-a refuzat sucevenilor un penalti clar pentru un fault comis de un apărător al gazdelor asupra aceluiaşi Zaremba. Centralul a judecat însă cu o altă măsură o fază petrecută în careul lui Pascal şi a acordat lovitură de pedeapsă pentru gazde, care avea să fie transformată de Bucătaru, în minutul 28.

După pauză, sucevenii s-au aruncat în atac în dorinţa de a restabili egalitatea şi au mai primit două goluri pe contaatac, autori Andrieş, minutul 62 şi Moise, minutul 89.
Rapid a evoluat în alcătuirea Pascal – M. Ciobanu, Răzlog, Bejinariu – Pantea, Stamate, Brânză, Spătar – Zaremba, Jalbă, Oniu. Au mai intrat Burlacu, Coţofrei, Andrieş şi Apetri.

Chiar dacă Rapid a pierdut cu scorul de 4-1 la Focşani, antrenorul Bogdan Tudoreanu s-a declarat satisfăcut de evoluţia formaţiei sale. „Sunt mulţumit de modul în care s-au mişcat elevii mei. Ne-a bătut o echipă bună, însă nu ştiu cum ar fi decurs lucrurile dacă am fi beneficiat de un arbitraj echidistant. Am trăit senzaţia că orice am fi făcut, nu am fi avut nici o şansă să obţinem un rezultat favorabil. Cei de la Focşani sunt chitiţi să promoveze şi îşi iau toate măsurile ca să evite vreun pas greşit pe teren propriu”, a precizat tehnicianul „ceferiştilor”.