Au trecut şi de Timişoara (Handbal, Liga Naţională)

CS Universitatea Suceava – Politehnica Timişoara 36-25 (17-15)

CS Universitatea Suceava râmâne în continuare pe locul 7 în Liga Naţională după ce miercuri seară a trecut de Poli Timişoara, scor 36-25. „Studenţii” au început greoi meciul cu gruparea bănăţeană şi după patru minute s-au văzut conduşi cu 1-3 pe tabela de marcaj. A fost nevoie de golurile lui Adomnicăi, Bibirig şi Gavriloaia iar Pralea să apere un 7 metri la Cristescu pentru ca sucevenii să treacă pentru prima oară în avantaj. Din acest moment şi până la ultimul fluier, CS Universitatea a condus în permanenţă, cele mai mari diferenţe de scor ale primei reprize fiind de patru goluri, 9-5 în minutul 13 şi 13-9 în minutul 19. Echipa lui Vuckovic nu a renunţat la luptă şi a redus din handicap până la 13-12 dar sucevenii au intrat în avantaj la vestiare, scor 17-15. Primele minute din actul secund au arătat acelaşi echilibru până când timişorenii au rămas în dublă inferioritate numerică după eliminările lui Corlija şi Fenici (min. 36 respectiv 37). Din acest moment, elevii lui Petru Ghervan s-au distanţat treptat până la finalul jocului când tabela a arătat 36-25. O diferenţă de 11 goluri, mult prea mare faţă de ceea ce a fost pe teren însă un merit deosebit îl are portarul Bogdan Pralea ale cărui parade au ridicat sala LPS în picioare şi au tăiat din elanul oaspeţilor.

De remarcat şi faptul că în ultimul sfert de oră, bănăţenii au marcat doar 3 goluri! Cu victoria de azi, CS Universitatea are 22 de puncte, cu unul mai puţin decât HC Odorhei, echipă pe care „studenţii” o vor înfrunta în ultima etapă a Ligii Naţionale. Până atunci, sâmbătă, CS Universitatea va susţine un examen dificil la Baia Mare, împotriva lui Minaur.

Cei mai buni marcatori ai meciului dintre Universitatea Suceava şi Poli Timişoara, încheiat cu victoria „studenţilor” au fost extremele Adi Mitrea şi Csaba Nagy, ambii fiind însă şi pricipalii executanţi ai loviturilor de la 7 metri. În ce priveşte cel mai spectaculos gol al întâlnirii, la mare concurenţă este aeriana lui Chiruţ din minutul 14 cu super reuşita lui Simicu din minutul 21, atunci când timişoreanul l-a învins pe Pralea cu o ghiulea de la 12 metri direct în vinclul porţii, întreaga sală aplaudând acest gol.

Iată marcatorii meciului:

CS Universitatea: Mitrea (7), Bursuc (5), Ţuţu (5), Adomnicăi (4), Dospinescu (4), Gavriloaia (4), Bibirig (3), Chiruţ (2), Ignat (2).

Poli Timişoara: Nagy (7), Cristescu (5), Grasu (5), Simicu (4), Corlija (2), Beşuţiu (1) şi Mirkovic (1).

Dacă în prima repriză poarta Universităţii a fost apărată prin rotaţie de Pralea şi Andrei fără prea mari realizări, cu excepţia a doua aruncări de la 7 metri apărate de ex-ieşean, în actul secund, sucevenii au avut în Pralea un adevărat înger păzitor. Cu încă doua lovituri de pedeapsă apărate şi un total de 21 de intervenţii, Pralea a fost unul dintre cei mai buni oameni ai sucevenilor în confruntarea cu gruparea bănăţeană. În tabăra adversă portarul Cristian Tcaciuc a avut 7 intervenţii iar Zoltan Vass, 3 intervenţii.

La conferinţa de presă de după meciul cu CS Universitatea, Nedeljko Vuckovic a lăudat prestaţia sucevenilor şi a recunoscut superioritatea acestora. “Am ştiut că la Suceava se joacă un handbal de calitate. Noi astăzi am jucat doar 40 de minute după care nu am mai avut cap şi am pierdut la 11 goluri. Suceava a menţinut acelaşi tempo până în ultimul minut şi a avut de câştigat. Chiar înainte de meci am vorbit cu băieţii mei şi le-am spus că trebuie să fim atenţi la acest meci. Mie îmi place echipa Sucevei şi cea a lui Dinamo şi cred că acestea sunt singurele formaţii care câştigă fără ajutorul arbitrilor. Cred că o diferenţă de 5-6 goluri ar fi fost mai potrivită”, a declarat antrenorul timişorenilor.

„Îi mulţumesc colegului Vuckovic, care ne-a adus câteva aprecieri frumoase iar când acestea vin de la un antrenor experimentat dintr-o ţară cu un handbal de tradiţie, acest lucru de încântă. Astăzi, 40 de minute s-a jucat foarte echilibrat. Poli Timişoara s-a dovedit a fi o echipă cu posibilităţi deosebite însă consumul fizic a fost mare şi noi am făcut faţă mai bine. Cred că scorul este puţin exagerat dar s-a realizat pe fondul unui final al nostru foarte bun. Chiar le-am cerut jucătorilor să se oprească din contraatacuri şi să ducă atacuri lungi însă nu au făcut-o şi au profitat de oboseala oaspeţilor”, a declarat Petru Ghervan după succesul cu Poli Timişoara.

9 Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 20 7 3 10 522-532 17p
10 Minaur Baia Mare 20 8 1 11 500-545 17p
11 CSM Medgidia 20 7 1 12 517-536 15p
12 Poli Izometal Timişoara 20 5 3 12 506-546 13p
13 CSM D&C Oradea 20 2 0 18 552-672 4p
14 CS H&V Piteşti 20 1 2 17 493-609 4p