FC Marginea şi Foresta Mălini câştigă şi rămân pe primul loc (Fotbal, Liga a V-a)

Etapa a XXIII-a a Ligii a V-a a adus multe surprize mai ales în Seria a II-a, acolo unde echipele mai slab cotate au reuşit să obţină rezultate surprinzătoare. Nu acelaşi lucru s-a întâmplat şi cazul primelor două clasate, Foresta Mălini şi Rapid CFR III Suceava, care s-au impus în jocurile disputate pe teren propriu.
În Seria I, liderul FC Marginea a învins cu 7-3 pe juniorii de la Şcoala de Fotbal Rădăuţi. Mărginenii rămân pe primul loc şi au un avans de 9 puncte faţă de ocupanta locului secund, Avântul Volovăţ, echipă care a câştigat cu 3-2 în deplasarea de la Pârteştii de Jos.

Rezultatele etapei a XXIII-a:

Seria I

FC Bucovina Frătăuţii Noi a stat.
Carpaţi Gălăneşti – Bucovina Şerbăuţi 4 – 4
Avântul Grămeşti – Locomotiva Dorneşti 2 – 1
Flacăra Vicovu de Jos – Unirea Horodnic 2 – 0
Fagga Pârteşti – Avântul Volovăţ 2 – 3
FC Marginea – Şcoala de Fotbal Rădăuţi 7 – 3
Stejarul Cajvana – Eusadi Negostina 3 – 3
Bucovina Calafindeşti – Costructorul Dărmăneşti 4 – 3
Polul Nord Falcău – Progresul Frătăuţii Vechi 2 – 4

Clasament

1 FC Marginea 22 19 2 1 91-21 59p
2 Avântul Volovăţ 22 16 2 4 78-28 50p
3 Progresul Frătăuţii Vechi 22 15 2 5 70-33 47p
4 Constructorul Dărmăneşti 22 13 3 6 88-51 42p
5 Avântul Grămeşti 22 12 3 7 74-56 39p
6 Polul Nord Falcău 21 11 3 7 56-44 36p
7 Unirea Horodnic 22 11 3 8 54-52 36p
8 Flacăra Vicovu de Jos 22 12 3 7 53-51 39p
9 FC Bucovina Frătăuţii Noi 21 10 2 9 66-57 32p
10 Bucovina Calafindeşti 20 9 1 10 40-66 28p
11 Locomotiva Dorneşti 21 7 1 13 36-52 22p
12 Bucovina Şerbăuţi 21 5 5 11 37-47 20p
13 Eusadi Negostina 22 6 2 14 40-76 20p
14 Carpaţi Gălăneşti 22 6 1 15 42-60 19p
15 Stejarul Cajvana 21 5 2 14 36-54 17p
16 Fagga Pârteştii de Jos 22 4 3 15 33-84 15p
17 Şcoala de Fotbal Rădăuţi 22 1 4 17 41-102 7p

Seria a II-a

Viitorul Vereşti – Progresul Salcea 3 – 1
Spicul Moara – Fulgerul Ciprian Porumbescu 5 – 6
Avântul Baia – Ştiinţa Mitoc 3 – 2
Foresta Râşca – Şomuzul Preuteşti 4 – 3
Rapid CFR III Suceava – Victoria Păltinoasa 3 – 1
Foresta Mălini – Voinţa Stroieşti 2 – 0
Progresul Ilişeşti – Flacăra Roşie Udeşti 1 – 4
Recolat Fântânele – Moldova Drăguşeni 3 – 2
Viitorul Adâncata – Locomotiva Zvoriştea 5 – 1

Clasament

1 Foresta Mălini 23 14 6 3 76-33 48p
2 Rapid CFR III Suceava 23 14 4 5 64-32 46p
3 Ştiinţa Mitoc 23 11 9 3 73-37 42p
4 Voinţa Stroieşti 23 11 8 4 52-29 41p
5 Recolta Fântânele 23 12 5 6 69-50 41p
6 Locomotiva Zvoriştea 23 11 7 5 56-28 40p
7 Viitorul Vereşti 23 13 1 9 63-46 40p
8 Moldova Drăguşeni 23 12 4 7 73-58 40p
9 Şomuzul Preuteşti 23 11 6 6 91-57 39p
10 Viitorul Adâncata 23 10 7 6 60-44 37p
11 Victoria Păltinoasa 23 11 2 10 58-40 35p
12 Foresta Râşca 23 8 5 10 57-61 29p
13 Progresul Salcea 23 8 4 11 68-49 28p
14 Fulgerul Ciprian Porumbescu 23 9 1 13 70-84 28p
15 Avântul Baia 23 8 2 13 38-75 26p
16 Flacăra Roşie Udeşti 23 4 4 15 34-72 16p
17 Progresul Ilişeşti 23 2 0 21 33-130 6p
18 Spicul Moara 23 0 1 22 27-137 1p