Barcelona şi Chelsea au făcut un pas mare spre semifinale (Fotbal, Liga Campionilor)

FC Barcelona şi Chelsea Londra au făcut, miercuri seară, câte un pas uriaş către semifinalele Ligii Campionilor, în urma victoriilor obţinute în faţa lui Bayern Munchen, respectiv FC Liverpool în sferturile de finală ale competiţiei.

FC Barcelona – Bayern Munchen 4 – 0

Au marcat: Messi 9, 38, Eto’o 12, Henry 43

FC Barcelona: Valdes – Alves, Marquez, Pique, Puyol – Xavi, Toure (Busquets 81), Iniesta – Messi, Eto’o (Krkici 89), Henry (Keita 74). Antrenor: Josep Guardiola.

Bayern Munchen: Butt – Oddo, Demichelis, Breno, Lell – Altintop (Ottl 46), Schweinsteiger, Van Bommel, Ze Roberto (Sosa 77), Ribery – Toni. Antrenor: Jurgen Klinsmann.

Scaunul lui Jurgen Klinsmann se clatină serios, după ce echipa sa, Bayern Munchen, a fost surclasată la Barcelona, scor 0-4. Catalanii au jucat perfect şi sunt foarte aproape de a treia semifinală în Liga Campionilor în ultimele patru sezoane.
Golurile marcate de Samuel Eto’o şi Thierry Henry, alături de „dubla” lui Lionel Messi, toate reuşite în prima repriză, au ciruruit defensiva echipei bavareze, care reuşise să puncteze, la rândul ei, de 12 ori în turul precedent al competiţiei în poarta lui Sporting Lisabona, şi au pus capăt seriei de victorii perfecte a clubului german pe stadionul Camp Nou.

Dacă cea mai urâtă amintire a lui Bayern de pe arena catalană era înfrângerea dramatică în faţa lui Manchester United, suferită în finala Ligii Campionilor de acum 10 ani. Nemţii au trăit aseară un nou coşmar, primind patru goluri într-un interval de 35 de minute, după ce, la sfârşitul săptămânii, fuseseră învinşi, în Bundesliga, cu scorul de 5-1 de către Wolfsburg.

*Liverpool – Chelsea Londra 1 – 3 *

Au marcat: Torres 6 / Ivanovic I 39, 62, Drogba 67

Liverpool FC: Reina – Arbeloa, Carragher, Skrtel, F. Aurelio (Dossena 75) – Kuyt, Lucas (Babel 79), Alonso, Riera (Benayoun 68) – Gerrard, Torres. Antrenor: Rafael Benitez.

Chelsea Londra: Cech – Ivanovici, Terry, Alex, A. Cole – Kalou, Ballack, Essien, Lampard, Malouda – Drogba (Anelka 80). Antrenor: Guus Hiddink.

Două lovituri de cap excelente ale lui Branislav Ivanovici şi un gol al lui Didier Drogba au oferit victoria lui Chelsea Londra, scor 3-1, în partida de pe terenul lui FC Liverpool, Anfield Road. Gazdele au început mai bune meciul şi au deschis scorul prin Fernando Torres, spaniolul învingându-l pe Cech cu un şut plasat. Totuşi, “cormoranii” nu au mai reuşit să îşi administreze avantajul cum reuşiseră în ultimele întâlniri cu rivali lor din Londra. Chelsea se putea lăuda doar cu un autogol în ultimele cinci vizite pe Anfield Road din Liga Campionilor.

Partida a fost decisă de Ivanovici, care nu mai reuşise niciun gol pentru Chelsea, sârbul punctând de două ori în urma unor lovituri de colţ. Didier Droga a reuşit ultima lovitură a serii şi Chelsea pleacă cu prima şansă la calificare în semifinale, unde va da piept, aproape sigur, cu FC Barcelona.