La relanteu! (Handbal, Liga Naţională)

UCM Reşiţa – Universitatea Bucovina Suceava 37-30 (21-10)

La numai două zile după succesul răsunător din Elveţia, Universitatea Bucovina Suceava a jucat la Reşiţa, chiar împotriva adversarei din finala Challenge Cup, penultimul meci din acest sezon al Ligii Naţionale. Gazdele au învins cu 37-30, la capătul unui joc pe care l-au controlat cu autoritate, de la un capăt la altul. Cu siguranţă însă că alta va fi situaţia în cele două manşe din ultimul act al Cupei Challenge.

Obosiţi după drumul din Elveţia, sucevenii au început surprinzător de bine meciul şi în minutul 8 au condus cu 5-4 însă gazdelor nu le-a trebuit mult ca să egaleze, la jumătatea primei reprize scorul fiind 9-9. În minutul 21, UCM avea deja un avans de patru goluri (13-9) pentru ca după primele 30 de minute tabela să arate 21-10.

În actul secund, universitarii au jucat mult mai bine şi treptat au mai redus din diferenţă. A fost 26-14 în minutul 42, 33-24 în minutul 54, iar la final 37-30, într-un meci în care sucevenii au fost mai mult cu gândul la confruntarea decisivă cu HC Odorhei, care avea loc sâmbătă, de la ora 11 în sala LPS.

O victorie meritată a gazdelor însă lupta cea mare se va în dubla manşă a finalei Challenge Cup. În această dimineaţă jucătorii şi antrenorii echipei vor ajunge la Suceava, ei urmând să fie aşteptaţi în gara Burdujeni de suporteri!

Prima manşă a finalei cu Reşiţa s-ar putea juca mai repede

Adversari în penultima etapă a Ligii Naţionale şi la finele lunii în dubla manşă a finalei Challenge Cup, Aihan Omer şi Petru Ghervan, principalul şi secundul de la echipa naţională masculină, au avut deja o serie de discuţii cu privire la meciurile care vor decide câştigătoarea trofeului în această ediţie a Cupei Challenge.„Sigur că ne-au felicitat şi cred că au făcut-o în cel mai sincer mod. Până la urmă şi cei de la Reşiţa au conştientizat că disputarea finalei între două echipe din România este un lucru benefic pentru handbalul din ţara noastră. Din primele discuţii se pare că ar exista posibilitatea să jucăm prima manşă de la Reşiţa, vineri, 22 mai, întrucât sâmbătă şi duminică ei sunt implicaţi într-o serie de manifestări pe plan local. Totodată am stabilit ca fiecare club să-şi plătească cheltuielile în meciul din deplasare”, a explicat Petru Ghervan.

Depindem de Reşiţa şi de meciul cu Odorhei pentru a juca şi anul viitor în Cupa Challenge!

Pentru a evolua şi în sezonul viitor în Cupa Challenge, CS Universitatea are două variante: fie câştigă trofeul, fie se clasează pe locul 6, iar UCM Reşiţa câştigă trofeul, termină pe locul 2 în Liga Naţională şi participă în sezonul următor în Cupa EHF! Aşadar, condiţia esenţială este ca „studenţii” să învingă sâmbătă pe HC Odorhei, pe teren propriu, urmând ca apoi să aştepte un rezultat convenabil în derbiul Dinamo-UCM Reşiţa!

9 Universitatea Cluj 24 9 2 13 697-734 20
10 Minaur Baia Mare 24 9 1 14 612-675 19
11 Poli Timişoara 24 7 4 13 613-652 18
12 CSM Medgidia 24 8 1 15 609-639 17
13 CSM D&C Oradea 24 3 0 21 665-809 6
14 CS H&V Piteşti 24 2 2 20 590-737 6

Miecuri, vor avea loc restul meciurilor din etapa a XXV-a, penultima a Ligii Naţioanale, ediţia 2008-2009: