Delta Tulcea, “inundată” de FC Cetatea Suceava (Fotbal – Liga a II-a)

Într-un meci contând pentru etapa a XXX-a a seriei I, FC Cetatea Suceava – Delta Tulcea 3 – 1 (2 – 0)

În etapa a XXX-a a seriei I a Ligii a II-a, FC Cetatea Suceava a primit pe stadionul “Areni” vizita ocupantei locului secund în clasament, Delta Tulcea. Sucevenii s-au temut mult de acest meci, dar s-au mobilizat exemplar şi au câştigat clar o dispută extreme de dificilă.

Cu Celpan în centrul liniei de mijloc gruparea suceveană are întotdeauna un plus de imaginaţie şi de încredere. La prima fază fierbinte din terenul tulcenilor, conducătorul de joc sucevean îi pasează ideal lui Homneac care pătrunde vertiginos pe partea stângă a direcţiei sucevene de atac şi-i centrează la fix lui Dumitru. Deşi era singur în faţa portarului advers, atacantul sucevean nu este lăsat să continue faza de centralul Teodor Crăciunescu care sancţionează un henţ petrecut la faza anterioară. Din lovitura liberă rezultată mingea iese în corner. Execută Celpan, deviază fericit Onciu şi “dizidentul” Sevaciuc marchează cu capul.

Este 1 – 0 pentru FC Cetatea Suceava în disputa cu Delta Tulcea şi moralul gazdelor este la cote maxime. Întodeauna primii la balon pe parcursul primelor minute de joc, fotbaliştii suceveni domină partida şi etalează un joc consistent, mult superior celui cu Dunărea Galaţi.

Înainte de pauză formaţia suceveană mai marcheză o dată prin Onciu care lobează elegant peste portarul celor de la Delta Tulcea. A fost 2 – 0 la pauză în favoarea fotbaliştilor suceveni în faţa unei echipe tulcene care a dat impresia că nu are resurse.

Schimbarea efectuată de antrenorul Ioan Radu la pauză, Romaniuc în locul lui Dumitru, a dat un uşor semnal că FC Cetatea Suceava doreşte să “îngheţe” jocul Romaniuc fiind un jucător mai aproape de profilul unui mijlocaş ofensiv decât de cel de atacant. Aşa cum se întâmplă întotdeauna când eşti în avantaj clar, aproape involuntar gândeşti la apărare şi la conservarea eforturilor pentru alte meciuri ce vor urma. Fotbaliştii suceveni nu au făcut excepţie, realizând clar pasul înapoi şi permiţând celor de la Delta Tulcea să avanseze. Oaspeţii nu s-au lăsat invitaţi şi au preluat iniţiativa reducând din handicap în minutul 62 prin Borza. La scorul de 2 – 1 în favorea sucevenilor deja au apărut semen de îndoială în rândul suporterilor grupării gazdă.

Homneac a reuşit să spulbere orice urmă de îndoială în ce priveşte victoria echipei sucevene în minutul 90 când a reluat în plasă un balon trimis în bară de nou intratul Ailenei. A fost aşadar 3 – 1 pentru FC Cetatea Suceava în disputa cu Delta Tulcea, un success clar şi muncit care păstrează nealterate şansele echipei pregătite de Ioan Radu şi Ovidiu Ciobanu pentru salvarea de la retrogradare. Bucuria sucevenilor nu a putut fi deplină pentru că Ştiinţa Bacău a reuşit, nu se ştie cum, să învingă pe terenul celor de la CS Buftea. Oricum, dacă gruparea pregătită de Marian Pană a învins în deplasare, suntem convinşi că şi sucevenii pot câştiga pe terenul celor de la Concordia Chiajna în singura dispută pe teren străin rămasă de jucat pentru ei.