Acasă Sport Mihai Romaş şi Iuliana Chelaru, medaliaţi la naţionalele de juniori III (Atletism)

Atleţii juniori III de la LPS Suceava, antrenaţi de prof. Toader Flămând s-au remarcat la Campionatele Naţionale care au avut loc în acest week-end în Capitală. Mihai Romaş a câştigat medalia de aur la 800m plat, el învingându-l în finală pe câmpulungeanul Bogdan Macovei. Romaş, care din toamnă va fi elev la LPS, a terminat cursa cu timpul de 1:59.01. Atletul originar din Adâncata a obţinut şi un loc trei la 300 m plat, într-o cursă de record naţional. La 800m plat feminin, Iuliana Chelaru a terminat a doua, cu timpul de 2:16.10.

„Ambii sportivi au avut o evoluţie foarte buna, ei fiind apreciaţi de însuşi Zsolt Gyongyossi. Din puncul meu de vedere ei merită să primească o bursă din partea Federaţiei Române de Atletism. Am discutat deja cu câţiva oficiali şi sper ca acest lucru să se întâmple cât mai repede”, a declarat profesorul Flămând.