Arbitrul Gabriel Şeitan şi-a băgat „coda” în înfrângerea celor de la CSM Bucovina Suceava la Iaşi (Rugby – Divizia Naţională)

Poli Iaşi – CSM Bucovina Suceava 30-13 (3-10)

În cadrul etapei a VI-a a turneului play-out al Diviziei Naţionale de rugby CSM Bucovina Suceava a evoluat pe terenul formaţiei Poli Iaşi. Deşi pornea ca mare favorită, formaţia gazdă a fost depăşită net de gruparea suceveană în prima repriză. Evoluând fără complexe, tinerii jucători suceveni au marcat două eseuri prin Creţuleac şi Gabriel Conache, ieşenii izbutind doar o lovitură de pedeapsă.

Partea a doua a meciului însă a parţinut echipei Poli Iaşi care a marcat 27 de puncte, faţă de cele 3 ale sucevenilor. Diferenţa puţin cam mare faţă de aspectul jocului a fost realizată cu contribuţia arbitrului Gabriel Şeitan, un mai vechi „prieten” al formaţiei CSM Bucovina Suceava.

„Am fost realmente impresionat de modul în care au jucat tinerii noştri jucători în prima repriză a meciului cu Poli Iaşi. Orice cunoscător al sportului poate realiza diferenţa enormă dintre scorurile celor două părţi ale jocului, diferenţă care este artificială.

Probabil că ieşenii ne-ar fi învins oricum, pentru că am comis mai multe greşeli în repriza secundă şi am cedat puţin fizic, dar arbitrul Gabriel Şeitan, o mai veche cunoştinţă care ne-a „articulat” de fiecare dată când a avut ocazia în ultimii ani, a judecat diferit aceleaşi faze de joc, permiţând gazdelor mai multe nereguli, pe ale noastre sancţionându-le drastic.

Este mare păcat de efortul depus de tinerii noştri jucători care au cedat psihic când au văzut deciziile arbitrului Şeitan. Este un deserviciu adus rugbiului şi sper să nu mai trăim prea repede momentele din repriza secundă ale întâlnirii cu Poli Iaşi” a declarat antrenorul echipei CSM Bucovina Suceava, Constantin Vlad.

În celelalte partide ale turneului play-out s-au consemnat rezultatele:

Cleopatra Constanţa – Rulmentul Bârlad 5-15
Olimpia Bucureşti – CFR Braşov 81-13

1. Poli Iaşi 16 9 0 7 345-329 9pb 45puncte 2. Olimpia Bucureşti 16 8 0 8 370-351 8pb 40puncte
3. Cleopatra Constanţa 16 7 0 9 245-500 3pb 31p
4. CSM Bucovina Suceava 16 5 0 11 284-639 4pb 24p
5. RC Bârlad 16 3 0 13 253-553 6pb 18p