Arbitrii din judeţ au reintrat în vizorul suporterilor agresivi (Fotbal, Liga a IV-a)

Meci încins, duminică, la Moldoviţa, acolo unde s-au întâlnit două dintre echipele care au avut un start bun în campionatul Ligii a IV-a. Aflată în postura de lider, Foresta Mălini nu a arătat ca o echipă nou-promovată şi după ce la pauză a fost 0-0, în minutul 52 Geo Stanca a punctat pentru echipa lui Cornel Anton. Şapte minute mai târziu, Marius Păşcănuţ a dublat avantajul mălinarilor dar finalul a fos incendiar. În minutul 66 echipa gazdă a rămas în 10 oameni, Sârbu fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, iar un minut mai tîrziu, Nicolae Niga a marcat pentru 1-2, readucând speranţele în tabăra gazdelor. Cu un sfert de oră înainte de final, Foresta Moldoviţa a rămas în 9 jucători, Cornel Ilie l-a faultat dur pe Geo Stanca şi a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Totodată, Stanca l-a scuipat pe Ilie şi centralul Marius Şuhan l-a trimis la cabine. Spectatorii gazdelor nu au fost mulţumiţi de rezultatul meciului şi la final au adresat injurii brigăzii de arbitri, asta după ce în minutul 77, unul dintre ei intrase pe teren şi l-a strâns de gât pe centralul Marius Şuhan. Incidente neplăcute au fost şi la meciul dintre Danalis Zvoriştea şi FC Marginea, scor 3-0. În minutul 52 al meciului, arbitrul asistent Vlad Blanaru a fost lovit în cap cu o piatră de un suporter al celor de la Marginea, motiv pentru care susţinătorii oaspeţilor au fost mutaţi într-un alt sector al tribunei stadionului din Iţcani, unde au şi fost supravegheaţi de agenţii unei firme de pază.