Acasă Sport Sucevenii ar fi meritat macar un egal cu HCM Constanta (HCM Handbal,...

Sucevenii ar fi meritat macar un egal cu HCM Constanta (HCM Handbal, Liga Nationala)

CS Universitatea Suceava – HCM Constanţa 24-25 (11-14)

CS Universitatea nu a scăpat de complexul Constanţa, deşi ieri a fost parcă mai aproape ca niciodată de a reuşi un rezultat pozitiv în faţa campioanei en-titre a României.

Chiar dacă la mijlocul acestei săptămâni au jucat şi în Liga Campionilor, „delfinii” au venit la Suceava cu scopul de a învinge, conştienţi însă că gruparea antrenată de Leonard Bibirig îşi va vinde scump pielea.

Meciul a fost sub semnul echilibrului în cea mai mare parte a sa, dar cu precădere în primele 15 minute, când s-a mers cap la cap. Conduşi în minutul 4 cu 3-1, sucevenii au marcat de trei ori prin Bursuc (2) şi Adomnicăi şi în minutul 5 s-au aflat pentru prima oară în avantaj. Constănţenii se puteau desprinde în minutul 8 la două goluri, dar portarul Iulian Andrei a apărat o aruncare de la 7 metri executată de extrema dreaptă a naţionalei României, Laurenţiu Toma. După 17 minute de joc, scorul a fost egal, 8-8, moment în care pivotul Ioan Tcaciuc a fost eliminat pentru 2 minute. Pe fondul superiorităţii numerice, constănţenii antrenaţi de Zoran Kurtes au punctat de două ori.

Gavriloaia, de la noi, şi Schuch, de la HCM, au fost eliminaţi, Mitrea a ratat o aruncare de la 7 metri iar Toma nu a iertat pe contraatac, astfel că în minutul 22 diferenţa dintre cele două echipe era de 3 goluri, scor 8-11. Bibirig a simţit momentul mai bun al oaspeţilor şi a cerut time-out însă după reluare tot echipa de pe litoral a punctat prin pivotul Silviu Băiceanu. A fost momentul în care Gavriloaia a strălucit în două rânduri. Mai întâi i-a pasat în colţul opus lui Dospinescu, care marcat fără probleme iar apoi a punctat pentru 10-12 după o „aeriană” spectaculoasă. Finalul primei reprize l-a evidenţiat pe Toma, care a mai marcat de două ori iar Mitrea a stabilit scorul pauzei, 11-14.

Primele minute ale reprizei secunde au fost fără gol, oaspeţii punctând primii în minutul 34, când au înregistrat şi cea mai mare diferenţă de puncte, 15-11. Au urmat două minute de coşmar pentru constănţeni. În inferioritate numerică, tehnicianul sârb al HCM-ului a încercat să joace fără portar, scoţându-l dintre buturi pe Popescu. „Studenţii” nu au iertat greşelile oaspeţilor şi au marcat de patru ori la rând, restabilind egalitatea. Au urmat alte 7-8 minute în care Suceava a dominat campioana României, iar cu un sfert de oră înaintea finalului întâlnirii, după două goluri marcate de Chiruţ, CS Universitatea avea un avans de trei goluri, scor 21-18.

Din păcate, finalul de meci nu i-a mai găsit pe ai noştri la fel de concentraţi, ei marcând doar 2 goluri în ultimele 12 minute. Introdus pe teren, Claudiu Dediu a greşit câteva pase decisive iar pe flancul stâng Sadoveac a marcat de fiecare dată când a avut ocazia. Chiar şi aşa, în ultimele 10 secunde, când tabela arăta 25-24 pentru HCM, Bursuc a ratat şansa de marca pentru a obţine un punct pe care per ansamblu, CS Universitatea l-ar fi meritat din plin.

CS Universitatea: Adomnicăi (3 goluri), Bursuc (6), Gavriloaia (6), Chiruţ (3), Dospinescu (1), Mitrea (2), Tcaciuc (1), Acatrinei (2 din 7m)

HCM Constanţa: Toma (7, 1 din 7m), Sadoveac (5), Băiceanu (3), Pavlovici (1), Dimache (2), Adzic (2), Buricea (2), Nicolae (2), Sabou (1).