Entuziasm si buna dispozitie la competitiile sub egida Saptamana Nationala „Sportul pentru Toti”

Întrecerile din cadrul competiţiilor sportive au continuat în ziua a doua cu şah, tenis de masă şi handbal. Având ca organizator Catedra de educaţie fizică a Şcolii Generale Generală Nr. 3 Suceava şi ca gazdă Şcoala Generală Nr.7 Suceava, manifestările sportive au beneficiat de o participare numeroasă şi de această dată, fapt ce dovedeşte dorinţa de întrecere şi de mişcare a tinerei generaţii.

Competiţia s-a desfăşurat concomitent la şah şi tenis de masă, urmând apoi handbal. Au concurat elevi de la şcolile Generală Nr. 1, 3 , 4 , 7 , 9 şi Colegiul Naţional „Petru Rareş” din municipiul Suceava.

În competiţia de şah, la clasele I-IV, clasamentul final arată astfel:

Feminin:
1. Prundeanu Alexandra – Şcoala Generală Nr. 9 Suceava
2. Olaru Florina – Şcoala Generală Nr. 7 Suceava
3. Raţă Sorina – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava
Masculin:
1. Paşniciuc Dragoş – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava
2. Mironescu Anderei – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava
3. Pomparău Adelin – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava

La clasele V-VIII, clasamentul este următorul:

Feminin:
1. Andronache Ana Maria – Şcoala Generală Nr. 9 Suceava
2. Marcu Anamaria – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava
3. Popescu Iuliana – Şcoala Generală Nr. 7 Suceava
Masculin:
1. Mirăuţă Marius – Şcoala Generală Nr. 4 Suceava
2. Manghiuc Florin – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava
3. Manghiuc Bogdan – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava

În competiţia de tenis de masă, la clasele V-VIII, clasamentul final este următorul:

Feminin:
1. Croitoru Crina – Şcoala Generală Nr. 9 Suceava
2. Motrescu Ema – Colegiul Naţional “Petru Rareş”
3. Nica Deborah – Colegiul Naţional “Petru Rareş”
4. Nawotny Ana – Şcoala Generală Nr. 7 Suceava
Masculin (cl. III-IV):
1. Nenec Andrei – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava
2. Ciuntu Ştefan – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava
3. Lupaşcu Ştefan – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava

Masculin (cl. V-VI):
1. Duciuc Andrei – Şcoala Generală Nr. 1 Suceava
2. Florea Tudor – Şcoala Generală Nr. 1 Suceava
3. Horhogea Andrei – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava

Masculin (cl. VIIVIII):
1. David Daniel – Şcoala Generală Nr. 9 Suceava
2. Horomnea Andrei – Colegiul Naţional „Petru Rareş”
3. Cosmaciuc Andrei – Colegiul Naţional „Petru Rareş”
3. Varvara Dan – Colegiul Naţional „Petru Rareş”

La handbal, clasele III-IV, s-au înregistrat următoarele rezultate:
Feminin:
Şcoala Generală Nr. 3 Suceava – Şcoala Generală Nr. 7 Suceava. 4 – 3
Şcoala Generală Nr. 9 Suceava – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava 0 – 3
Şcoala Generală Nr. 3 II – Şcoala Generală Nr. 9 II 7 – 3

Clasament final:
1. Şcoala Generală Nr. 3 Suceava
2. Şcoala Generală Nr. 7 Suceava
3. Şcoala Generală Nr. 9 Suceava

Masculin:
Şcoala Generală Nr. 3 Suceava – Şcoala Generală Nr. 9 Suceava 4 – 1
Şcoala Generală Nr. 7 Suceava – Şcoala Generală Nr. 9 Suceava 9 – 3
Şcoala Generală Nr. 9 Suceava – Şcoala Generală Nr. 3 Suceava 4 – 2

Clasament final :
1. Şcoala Generală Nr. 7 Suceava
2. Şcoala Generală Nr. 3 Suceava
3. Şcoala Generală Nr. 9 Suceava

La finalul întrecerilor, participanţii, peste 100 la număr, au primit din partea organizatorilor şi sponsorilor cupe, diplome, tricouri şi dulciuri. Sponsorii care au fost aproape de micii sportivi sunt următorii: Tipografia „Celestin”, „Expert Auto Muha”, „Rombat” Suceava, AS „Rarăul” Suceava, Direcţia pentru Sport a Judeţului Suceava.

La reuşita competiţiei au contribuit Catedra de educaţie fizică a Şcolii Generale Nr. 3 Suceava, prin profesorii Ioan Drăgoiu, Cătălina Loghin, Iulian Darabă, Loredana Coca, precum şi profesorii de la Şcoala Generală Nr.7, Marius Păvăluc şi Brânduşa Sofica.