Peste 100 de copii prezenti la prima intrecere de anvergura la atletism pe 2010

Ajunsă la cea de-a treia ediţie, Cupa “Crai nou” la atletism şi-a derulat sâmbătă, 9 ianuarie, un nou episod, ai cărui protagonişti au fost copii din întreg judeţul Suceava. Concursul, organizat de cotidianul “Crai nou”, împreună cu Direcţia pentru Sport a Judeţului Suceava, CSM Suceava şi Asociaţia Judeţeană de Atletism, s-a bucurat de prezenţa a peste 100 de mici atleţi, născuţi între 1997 şi 2002.
Pentru antrenorii prezenţi, sâmbătă, în sala de atletism a Clubului Sportiv Municipal Suceava, competiţia a reprezentat un bun prilej de selecţie a unor noi talente, fapt ce s-a petrecut şi la precedentele două ediţii.

Concursul s-a desfăşurat pe trei probe: 50 m plat, 600 sau 800 m plat şi lungime, elevii Şcolii “Ion Creangă” din Suceava fiind protagoniştii podiumurilor de premiere. Printre sportivii care s-au remarcat au fost şi cei de la Fălticeni, Rădăuţi, Gura Humorului şi Vatra Dornei.

Prezent la competiţie, atât în calitate de organizator cât şi ca antrenor, Cătălin Coman a mulţumit ziarului “Crai nou” pentru sprijinul acordat în organizarea cupei, el exprimându-şi speranţa că acest concurs va avea continuitate.

“Mulţumim celor de la cotidianul «Crai nou» pentru faptul că au organizat această competiţie şi sperăm că vor fi alături de noi şi pe viitor. Sprijinul acesta înseamnă mult pentru copiii prezenţi în număr mare la ediţia din acest an”, a declarat directorul DSJ Suceava, Cătălin Coman.

Cei mai merituoşi sportivi au fost premiaţi cu diplome, tricouri, hanorace şi cupe, toţi participanţii primind o pungă cu dulciuri.
De remarcat că unul dintre participanţii tradiţionali la acest concurs, Alexandru Prâsneac, nu a lipsit nici în acest an.

La aproape 4 ani, fiul atletului de la CSM Dorna aşteaptă cu nerăbdare să ajungă la vârsta optimă pentru a concura, până atunci el primind premiul acordat celui mai tânăr participant.

Iată cum au arătat podiumurile de premiere la fiecare probă, la finalul competiţiei:

Copii I

50 m plat
1. Tudor Găitan – Suceava
2. Ricardo Bodnărescu – Rădăuţi
3. Sebastian Davidean – Rădăuţi

800 m plat
1. Laurenţiu Ţâmpău – Câmpulung Moldovenesc
2. Alexandru Lostun – Vatra Dornei
3. Sebastian Eftimescu – Fălticeni

Lungime
1. Tudor Găitan – Şcoala Gen. Nr. 1 Suceava
2. Ricardo Bodnărescu – Şcoala Gen. Nr. 5 Rădăuţi
3. Andrei Irina – Gura Humorului

Copii II

50 m plat
1. Silviu Ailincăi – Fălticeni
2. Andrei Hasloschi – Gura Humorului
3. Ionuţ Câmpan – Suceava

600 m plat
1. Alexandru Frenţescu – Gura Humorului
2. Andrei Haslioschi- Gura Humorului
3. Cezar Gavril – Gura Humorului
Silviu Ailincăi – Fălticeni

Lungime
1. Denis Ungureanu – Şcoala Gen. Nr. 10 Suceava
2. Carlos Roşcaniuc – Gura Humorului
3. Cezar Gavril – Gura Humorului

Copile I

50 m plat
1. Andreea Cucoşel – LPS Suceava
2. Andreea Bucătariu – Fălticeni
3. Cosmina Lupaşcu – Rădăuţi

800 m plat
1. Alexandra Bogdan – Fălticeni
2. Andreea Bucătariu – Fălticeni
3. Roxana Brânduşa – Vatra Dornei

Lungime
1. Mădălina Gafencu – Şcoala Gen. Nr. 8 Suceava
2. Andreea Cucoşel – LPS Suceava
3. Diana Pânzar – Şcoala Gen. Nr. 2 Gura Humorului

Copile II

50 m plat
1. Mirciuc Anamaria – Şcoala „Ion Creangă” – Suceava
2. Alexandra Bertea – Suceava
3. Adriana Ivan – „Şcoala Ion Creangă” – Suceava

600 m plat
1. Veronica Pilug – Vatra Dornei
2. Ana-Maria Nicoriuc – Şcoala „Ion Creangă” – Suceava
3. Alexandra Bertea – Şcoala „Ion Creangă” – Suceava

Lungime
1. Lorena Gavril – Suceava
2. Maria Samsonescu – Gura Humorului