Sportivul CSM Suceava Bogdan Macovei, dublu campion national la juniori III

343 de sportive de la 89 de cluburi din întreaga ţară au participat sâmbătă şi duminică la Campionatul Naţional de atletism în sală, pentru juniori III, ce a avut loc la Bacău.
De departe performerul delegaţiei sucevene a fost Bogdan Macovei (CSM Suceava), care a câştigat detaşat probele de 800 metri şi 1500 metri, la distanţe de câteva secunde de ocupanţii poziţiilor secunde.

Luna trecută, Bogdan Macovei, care este antrenat de prof. Erzilia Ţâmpău, a participat la Campionatul Naţional pentru juniori II, unde a obţinut bronzul la 1500 metri şi argintul la 800 metri. Mai mult decât atât, atunci Macovei a stabilit şi noile recorduri naţionale ale acestor probe la nivelul juniorilor III, categorie la care este de departe cel mai bun atlet din ţară. „Bogdan este un sportiv serios care vrea să facă sport de înaltă performanţă. Rezultatele sale sunt rodul unei munci asidue, făcute cu seriozitate. Sper să continue în această linie şi în viitor să confirme şi pe plan extern pentru că are potenţial. Eu îmi doresc să ajungă cât mai sus. Este recordmen naţional la juniori III, însă de anul viitor va concura la juniori II. El deja a participat şi la competiţii de juniori II, unde este vicecampion naţional la 800 de metri şi medaliat cu bronz la 1500 metri. Trebuie să precizez faptul că adversarii lui de la juniori II au concurat doar la o probă, 800m sau 1500m, iar el le-a alergat pe ambele”, a precizat antrenoarea lui Bogdan Macovei, Erzilia Ţâmpău.

La fete, Ioana Aurelia Pascar, a obţinut un loc 3 în proba de 1500 metri şi un loc 5 la 800 metri.