Scoala nr. 9 din Suceava si Grupul Scolar Liteni s-au impus la Cupa Primaverii (Fotbal)

La sfârşitul săptămânii trecute, joi şi vineri, s-a desfăşurat prima ediţie a Cupei Primăverii la fotbal pe teren redus, competiţie organizată de catedra de fotbal a Liceului cu Program Sportiv Suceava sub coordonarea Inspectoratului Şcolar Judeţean Suceava şi în parteneriat cu Direcţia pentru Sport a Judeţului Suceava, Universitatea “Ştefan cel Mare” şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Suceava. În întrecerea rezervată claselor I-IV, câştig de cauză a avut la final Şcoala nr. 9 „Ion Creangă” din Suceava, care a dispus în finală cu scorul de 2-0 de Grupul Şcolar Cajvana. În finala mică, Şcoala nr. 7 din Suceava a trecut cu acelaşi scor, 2-0, de Grupul Şcolar Dumbrăveni.

Turneul rezervat claselor a V-a şi a VI-a a fost câştigat de Grupul Şcolar Liteni, după 2-0 în finală cu Şcoala Salcea. În meciul pentru locurile 3-4, Şcoala Todireşti a trecut la limită, cu 1-0, de Şcoala Ipoteşti.

Rezultatele complete înregistrate la Cupa Primăverii:

Clasele I-IV

Grupa A

Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti – Centrul şcolar pentru educaţie incluzivă Suceava 7 – 1
Şcoala nr. 10 Suceava – Şcoala nr. 3 Suceava 1 – 1
Centrul şcolar pentru educaţie incluzivă Suceava – Şcoala nr. 10 Suceava 1 – 3
Grupul Şcolar Cajvana – Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti 7 – 0
Şcoala nr. 10 Suceava – Grupul Şcolar Cajvana 3 – 1
Şcoala nr. 3 Suceava – Centrul şcolar pentru educaţie incluzivă Suceava 3 – 2
Grupul Şcolar Cajvana – Şcoala nr. 3 Suceava 4-1
Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti – Şcoala nr. 10 Suceava 1-3
Şcoala nr. 3 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti 1-1
Centrul şcolar pentru educaţie incluzivă Suceava – Grupul Şcolar Cajvana 0-4

Grupa B

Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci – Şcoala nr. 8 Suceava 2 – 1
Şcoala nr. 4 Suceava – Grupul Şcolar Dumbrăveni 2 – 0
Grupul Şcolar Dumbrăveni – Şcoala nr. 8 Suceava 2 – 0
Şcoala nr. 4 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci 2 – 0
Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci – Grupul Şcolar Dumbrăveni 2-2
Şcoala nr. 8 Suceava – Şcoala nr. 4 Suceava 1-0

Grupa C

Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi – Şcoala nr. 11 Suceava 1 – 5
Şcoala nr. 9 Suceava – Şcoala nr. 5 Suceava 8 – 0
Şcoala nr. 5 Suceava – Şcoala nr. 11 Suceava 4 – 1
Şcoala nr. 9 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi 4 – 0
Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi – Şcoala nr. 5 Suceava 1-4
Şcoala nr. 11 Suceava – Şcoala nr. 9 Suceava 1-3

Grupa D

Şcoala cu clasele I-VIII Pârteştii de Sus – Şcoala nr. 1 Suceava 0 – 3
Şcoala nr. 7 Suceava – Grupul Şcolar Liteni 6 – 1
Şcoala cu clasele I-VIII Pârteştii de sus – Grupul Şcolar Liteni 0 – 3
Şcoala nr. 1 Suceava – Şcoala nr. 7 Suceava 0-3 (contestaţie)
Şcoala cu clasele I-VIII Pârteştii de sus – Şcoala nr. 7 Suceava 0-3
Şcoala nr. 1 Suceava – Grupul Şcolar Liteni 1-0

Semifinale

Grupul Şcolar Cajvana – Grupul Şcolar Dumbrăveni 2-0
Şcoala nr. 9 Suceava – Şcoala nr. 7 Suceava 3-0

Finala mică:

Grupul Şcolar Dumbrăveni – Şcoala nr. 7 0-2

Finala mare:

Şcoala nr. 9 – Grupul Şcolar Cajvana 2-0

Premii individuale:

Cel mai bun portar: Cosmin Nan (Şcoala nr. 9 Ion Creangă Suceava)
Cel mai bun jucător: Vasile Răcar (Grupul Şcolar Cajvana)
Golgeter: Cosmin Tucaliuc (Şcoala nr. 9 Ion Creangă Suceava)

Clasele V-VI

Grupa A

Şcoala Creştină Filadelfia Suceava – Şcoala nr.9 Suceava 4 – 1
Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci – Şcoala Creştină Filadelfia Suceava 1 – 0
Şcoala cu clasele I-VIII Bosanci – Şcoala nr.9 Suceava 2-0

Grupa B

Şcoala „Dimitrie Păcuraru” Şcheia – Şcoala cu clasele I-VIII Salcea 0 – 7
Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava – Şcoala „Dimitrie Păcuraru” Şcheia 7 – 0
Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Salcea 0-1

Grupa C

Şcoala cu clasele I-VIII Todireşti – Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi 1 – 0
Şcoala nr. 8 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Todireşti 0 – 2
Şcoala nr. 8 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Şerbăuţi 1-3

Grupa D

Şcoala cu clasele I-VIII Stroieşti – Grupul Şcolar Dumbrăveni 0 – 3
Şcoala nr. 6 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Stroieşti 3 – 0
Şcoala nr. 6 Suceava – Grupul Şcolar Dumbrăveni 0-8

Grupa E

Grupul Şcolar Pârteştii de jos – Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti 0 – 2
Şcoala nr. 5 Suceava – Grupul Şcolar Pârteştii de jos 0 – 3
Şcoala nr. 5 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Ipoteşti 0-3

Grupa F

Şcoala Zvoriştea – Şcoala de Arte şi Meserii Pătrăuţi 1 – 0
Şcoala nr. 11 Suceava – Şcoala Zvoriştea2 – 3
Şcoala nr. 11 Suceava – Şcoala de Arte şi Meserii Pătrăuţi 2-1

Grupa G

Şcoala cu clasele I-VIII Plopeni – Grupul Şcolar Cajvana 0 – 3
Şcoala nr. 10 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Plopeni 4 – 0
Şcoala nr. 10 Suceava – Grupul Şcolar Cajvana 0-0

Grupa H

Şcoala nr. 7 Suceava – Şcoala nr.3 Suceava 0 – 7
Grupul Şcolar Liteni – Şcoala cu clasele I-VIII Sf. Ilie3 – 1
Şcoala nr.3 Suceava – Şcoala cu clasele I-VIII Sf. Ilie 2 – 1
Şcoala nr. 7 Suceava – Grupul Şcolar Liteni 3 – 10
Grupul Şcolar Liteni – Şcoala nr.3 Suceava 3-0 (contestaţie)
Şcoala cu clasele I-VIII Sf. Ilie – Şcoala nr. 7 Suceava 3-0

Sferturile de finală:

Şcoala Bosanci – Şcoala Salcea 0-2
Şcoala Todireşti – Grupul Şcolar Dumbrăveni 4-3 după executarea loviturilor de departajare
Şcoala Ipoteşti – Şcoala Zvoriştea 3-0 (la „masa verde”)
Şcoala nr.10 – Grup Şcolar Liteni 0-2

Semifinale:

Şcoala Salcea – Şcoala Todireşti 4-3
Grup Şcolar Liteni – Şcoala Ipoteşti 3-0

Finala mică:

Şcoala Todireşti – Şcoala Ipoteşti 1-0

Finala mare:

Grup Şcolar Liteni – Şcoala Salcea 2-0

Premii individuale:

Cel mai bun jucător: Florin Bejenar (Şcoala Todireşti)
Cel mai bun portar: Marian Iacob (Şcoala Salcea)
Golgeter: Alexandru Şaru (Grupul Şcolar Liteni)