Rapid s-a impus clar in fata Pambacului

Rapid CFR Suceava – Pambac Bacău 4 – 0

Rapid a dispus cu scorul de 4-0 (3-0) de Pambac Bacău, într-un meci contând pentru etapa a XXV-a a Ligii a III-a. Alb-vişinii au început în forţă jocul şi în minutul 4 conduceau deja cu 1-0, graţie golului marcat de Romaniuc. În minutul 20, în urma unei combinaţii cursive a gazdelor, Şuleru a modificat din nou tabela, la 2-0. Acelaşi Şuleru a fost foarte aproape să realizeze dubla 10 minute mai târziu, însă şutul său plasat s-a oprit în bara din stânga portarului băcăuan. Până la pauză, „ceferiştii” aveau însă să mai înscrie o dată prin Romaniuc, care a marcat din apropiere, în urma unui corner executat de Negru.

La reluare, rapidiştii nu au mai reuşit să repete prestaţia foarte bună din prima repriză, fapt ce le-a permis oaspeţilor să echilibreze disputa. Pambac a încercat chiar să ameninţe în două trei rânduri poarta lui Gavriloaia, însă de fiecare dată juniorul din poarta sucevenilor a fost la post. Scorul final al partidei a fost stabilit în minutul 89 de un alt junior al Rapidului, Moldovan, cu o reluare din prima, din mijlocul suprafeţei de pedeapsă. Oaspeţii au avut şansa golului de onoare în minutele de prelungire, însă Gavriloaia nu a putut fi învins nici din lovitură de la 11 metri.

Rapid a evoluat în alcătuirea Gavriloaia – Pantea, Plecanciuc, Sevaciuc, Oniu (46 Spătar) – Jalbă, Stănescu (60 Moldovan), Romaniuc, Apetri (75 Azaharioaei) – Negru (70 Burlacu), Şuleru.