Bucovina Fratautii Noi si Vointa Stroiesti sunt la un pas de promovare (Fotbal, Liga a V-a)

Duminică, 2 mai, Liga a V-a judeţeană de fotbal a programat etapa a XVII-a, o rundă rundă în care combatantele nu au fost zgârcite cu golurile. Bucovina Frătăuţii Noi a câştigat derbiul Seriei I cu Standard Rădăuţi, scor 2-1 şi este aproape promovată în Liga a IV-a. Lupta pentru promovare este însă foarte strânsă în Seria a II-a, unde trei echipe Avântul Grămeşti, Zimbrul Siret şi Viitorul Adâncata au şansă să acceadă în eşalonul superior.

În Seria a III-a Voinţa Stroieşti a câştigat la Baia şi a profitat înfrângerea Buneştiului, distanţându-se la 4 puncte de Sporting.

În Seria a IV-a, CS II Gura Humorului şi Arinul Dorna Arini se află la egalitate de puncte, însă humorenii au avantajul meciurilor directe.

Iată rezultatele complete înregistrate în etapa a XVII-a:

Seria I

Fagga Pârteştii de Jos – Bradul Putna 1-1
Unirea Horodnic – Progresul Frătăuţii Vechi 2-2
Avântul Volovăţ – Victoria Vatra Moldoviţei 1-1
Flacăra Vicovu de Jos – Stejarul Cajvana 5-4
Bucovina Frătăuţii Noi – Standard Rădăuţi 2-1
Carpaţi Gălăneşti – Şcoala de Fotbal Rădăuţi 6-0

Clasament

1. Bucovina Frătăuţii Noi 17 13 4 0 54 – 24 43
2. Standard Rădăuţi 17 12 1 4 49 – 26 37
3. Avântul Volovăţ 17 10 3 4 48 – 21 33
4. Bradul Putna 17 9 3 5 46 – 24 30
5. Unirea Horodnic 17 7 6 4 32 – 27 27
6. Facăra Vicovu de Jos 17 7 2 8 36 – 40 23
7. Victoria Vatra Moldoviţei 17 6 3 8 33 – 40 21
8. Progresul Frătăuţi Vechi 17 6 3 8 32 – 39 21
9. Carpaţi Gălăneşti 17 6 1 10 30 – 36 19
10. Stejarul Cajvana 17 5 2 10 34 – 41 17
11. Fagga Pârteşti de Jos 17 4 2 11 34 – 56 14
12. Şcoala de Fotbal Rădăuţi 17 2 0 15 12 – 66 6

Seria a II-a

Viitorul Adâncata – Bucovina Şerbăuţi 3-0
Avântul Grămeşti – Sporting Suceava 1-0
Bucovina Calafindeşti – Zimbrul Siret 1-6
Viitorul Vereşti – Recolta Fântânele 6-1
Ştiinţa Mitoc – Progresul Salcea 6-0
Eusadi Negostina – Locomotiva Dorneşti 0-3

Clasament

1. Avântul Grămeşti 17 12 3 2 58 – 19 39
2. Zimbrul Siret 17 12 1 4 56 – 19 37
3. Viitorul Adâncata 17 11 3 3 43 – 22 36
4. Viitorul Vereşti 17 11 1 5 50 – 28 34
5. Ştiinţa Mitoc 17 9 2 6 42 – 25 29
6. Bucovina Şerbăuţi 17 6 7 4 35 – 33 25
7. Sporting Suceava 17 7 2 8 40 – 36 23
8. Locomotiva Dorneşti 17 7 1 9 42 – 33 22
9. Recolta Fântânele 17 6 1 10 36 – 52 19
10. Bucovina Calafindeşti 17 5 1 11 38 – 66 16
11. Progresul Salcea 17 2 3 12 23 – 75 9
12. Eusadi Negostina 17 1 1 14 17 – 71 4

Seria a III-a

Foresta Râşca – Spicul Moara 4-2
Avântul Baia – Voinţa Stroieşti 1-2
Victoria Păltinoasa – Rapid II Suceava 2-2
Fulgerul Ciprian Porumbescu – Sporting Buneşti 2-1
Progresul Ilişeşti – Şomuzul Preuteşti 2-2
Inter Capu Câmpului – Moldova Drăguşeni 3-0 (neprezentare)

Clasament

1. Voinţa Stroieşti 17 12 3 2 45 – 20 39
2. Sporting Buneşti 17 11 2 4 40 – 26 35
3. Victoria Păltinoasa 17 10 2 5 38 – 31 32
4. Inter Capu Cîmpului 17 8 3 6 38 – 35 27
5. Rapid CFR II Suceava 17 8 2 7 46 – 40 26
6. Şomuzul Preuteşti 17 8 2 7 40 – 37 26
7. Fulgerul Ciprian Porumbescu 17 7 2 8 42 – 44 23
8. Progresul Ilişeşti 17 6 4 7 33 – 40 22
9. Avântul Baia 17 6 2 9 47 – 45 20
10. Moldova Drăguşeni 17 5 2 10 44 – 53 17
11. Foresta Râşca 17 4 4 9 39 – 49 16
12. Spicul Moara 17 2 2 13 29 – 58 8

Seria a IV-a

Rarăul Câmpulung Moldovenesc – Arinul Dorna Arini 1-4
Forestierul Frumosu – Bistriţa Aurie Cârlibaba 7-2
CS Gura Humorului – Călimănelul Panaci 5-0
Bistriţa Broşteni – Suhardul Ciocăneşti 5-0
Turbo Forest Poiana Ştampei – Vânătorul Dorna Candrenilor 4-2
Larix Dornişoara – Călimani Şaru Dornei 4-1 (contestaţie)

Clasament

1. CS II Gura Humorului 17 14 1 2 75 – 12 43
2. Arinul Dorna Arini 17 14 1 2 55 – 19 43
3. Suhardul Ciocăneşti 17 11 3 3 38 – 26 36
4. Vânătorul Dorna Candrenilor 17 10 1 6 48 – 26 31
5. Turbo Forest Poiana Stampei 17 8 5 4 39 – 30 29
6. Forestierul Frumosu 17 9 1 7 39 – 40 28
7. Bistriţa Broşteni 17 8 2 7 39 – 28 26
8. Rarăul C-lung Moldovenesc 17 6 1 10 37 – 50 19
9. Călimănelul Panaci 17 4 1 12 24 – 54 13
10. Călimani Saru Dornei 17 3 1 13 22 – 52 10
11. Larix Dornişoara 17 3 2 12 30 – 62 11
12. Bistriţa Aurie Cârlibaba 17 2 1 14 24 – 76 7