Performante deosebite pentru micii sportivi suceveni la etapa judeteana a Campionatului National pentru copii II (Atletism)

Pista de atletism a stadionului “Areni” din Suceava a găzduit miercuri, 5 mai, în organizarea Direcţiei pentru Sport a judeţului Suceava şi a Clubului Sportiv Municipal etapa judeţeană a Campionatului Naţional de atletism pentru copii II. La întreceri au participat sportivi cu vârsta cuprinsă între 10 şi 11 ani din Suceava, Fălticeni, Gura Humorului, Rădăuţi şi Vatra Dornei.

Iată rezultate consemnate în cele şase probe în care au concurat micii atleţi suceveni:

50 metri feminin
Locul I-Dorina Custrom (Şcoala Mihoveni)
Locul II-Diana Lucanu (CSŞ Gura Humorului)
Locul III-Diana Angelescu (CSM Suceava)

50 metri masculin
Locul I-Silviu Ailincăi (Fălticeni)
Locul II-Andrei Hasciovschi (Gura Humorului)
Locul III-Alexabdru Frînţescu (Gura Humorului)

150 metri feminin
Locul I-Veronica Pilug (Vatra Dornei)
Locul II-Diana Lucanu (Gura Humorului)
Locul III-Maria Samsonescu (Gura Humorului)

150 metri masculin
Locul I-Silviu Ailincăi (Fălticeni)
Locul II-Cezar Gavril (Gura Humorului)
Locul III-Fabian Buleu (LPS Suceava)

500 metri feminin
Locul I-Diana Angelescu (CSM Suceava)
Locul II-Lorena Luca (CSM Suceava)

500 metri masculin
Locul I-Alexandru Frînţescu (Gura Humorului)
Locul II-Andrei Hasciovschi (Gura Humorului)
Locul III-Fabian Buleu (LPS Suceava)

800 metri feminin
Locul I-Veronica Pilug (CSM Vatra Dornei)

800 metri masculin
Locul I-Ionuţ Cerlincă (LPS Suceava)
Locul II-Denis Ungureanu (LPS Suceava)
Locul III-Cezar Cojocaru (LPS Suceava)

Aruncarea mingii de oină feminin
Locul I-Dorina Custron (Şcoala Mihoveni) 33,5 metri
Locul II-Maria Samsonescu (Şcoala 4 Gura Humorului) 24,9 metri
Locul III-Alina Faur (Şcoala Şcheia) 20,8 metri

Aruncarea mingii de oină masculin
Locul I-Iulian Coneac (CSŞ Rădăuţi) 34,2 metri
Locul II-Andrei Alexandru Dorin (CSŞ Rădăuţi) 25 metri
Locul III-Giovanni Tănăsele (Şcoala 11 Suceava) 23 metri

Săritura în lungime feminin
Locul I-Dorina Custron (Şcoala Mihoveni)
Locul II-Lorena Gavril (Şcoala nr 3 Suceava)
Locul III-Teodora Dura (Şcoala nr 3 Suceava)

Săritura în lungime masculin
Locul I-Denis Ungureanu (Suceava)
Locul II-Cezar Cojocaru (Suceava)
Locul III-Carlos Roşcaniuc (CSŞ Gura Humorului)

Cei clasaţi pe primele trei locuri au primit încălţăminte sportivă, tricouri, medalii şi diplome din partea Direcţiei pentru Sport a judeţului Suceava.