Andreea Cucosel, o mare speranta a sprintului sucevean (Atletism)

Etapa judeţeană a Campionatului Judeţean de Atletism pentru categoria copii I (12-13 ani), care s-a desfăşurat recent pe pista stadionului “Areni” din Suceava a prilejuit o reconfirmare a valorii unor tineri sportive printre care şi sprintera Andreea Cucoşel de la LPS Suceava.

Tânăra speranţă a atletismului sucevean a câştigat ambele probe pe distanţe scurte (80 metri şi 200 metri) cu performanţe demne de luat în seamă. Alături de atleta de la LPS Suceava s-au mai remarcat Andrei Ilisei Chelaru de la CSŞ Gura Humorului, Sebastian Davidean de la CSŞ Rădăuţi şi Sebastian Iftimescu de la CSŞ Fălticeni.

Rezultate înregistrate în cele şase probe disputate în cadrul etapei judeţene a Campionatului Naţional de Atletism pentru copii I:

80 metri feminin
Locul I Andreea Cucoşel (LPS Suceava)
Locul II Alexandra Maxim (Fălticeni)
Locul III Miruna Trifan (Fălticeni)

80 metri masculin
Locul I Sebastian Davidean (Rădăuţi)
Locul II Andrei Puşcaş (LPS CSŞ Suceava)
Locul III Cristi Cojocaru (Gura Humorului)

200 metri feminin
Locul I Andreea Cucoşel (LPS Suceava)
Locul II Alexandra Bogdan (Fălticeni)
Locul III Andreia Bucătariu (Fălticeni)

200 metri masculin
Locul I Andrei Ilisei Chelaru (CSŞ Gura Humorului)
Locul II Sebastian Iftimescu (Fălticeni)
Locul III Cristi Cojocaru (CSŞ Gura Humorului)

600 metri feminin
Locul I Alexandra Bogdan (Fălticeni)
Locul II Alexandra Maxim (Fălticeni)
Locul III Daiana Stratan (Fălticeni)

600 metri masculin
Locul I Andrei Ilisei Chelaru (CSŞ Gura Humorului)
Locul II Daniel Prostire (Gura Humorului)
Locul III Vasile Cerlincă (CSŞ LPS Suceava)

1000 metri feminin
Locul I Georgiana Popovici (CSŞ LPS Suceava)
Locul II Andreea Buca (Fălticeni)

1000 metri masculin
Locul I Sebastian Iftimescu (Fălticeni)
Locul II Iliuţă Vîjîială (Gura Humorului)
Locul III Pavel Drilea (LPS Suceava)

2000 metri masculin
Locul I Augustin Benţa (Fălticeni)
Locul II Alexandru Lostun (Vatra Dornei)
Locul III Cosmin Şuteu (Fălticeni)

Aruncarea greutăţii feminin
Locul I Loredana Tcaciuc (LPS Suceava) 5,1 metri

Aruncarea greutăţii masculin
Locul I Augustin Benţa (Fălticeni) 7,46 metri
Locul II Andrei Puşcaş (Şcoala Sfântu Ilie Suceava) 7,38 metri
Locul III Sebastian Davidean (CSŞ Rădăuţi) 7,20 metri

Săritura în lungime feminin
Locul I Lăcrămioara Cerlincă (Şcoala Sfântu Ilie Suceava)
Locul II Georgiana Lelcu (Şcoala Scheia Suceava)

Săritura în lungime masculin
Locul I Sebastian Davidean (CSŞ Rădăuţi)
Locul II Iulian Crainiciuc (Şcoala Sfântu Ilie Suceava)
Locul III Ionuţ Meslec (CSŞ Gura Humorului)

Cei care au urcat pe podiumul de premiere au fost răsplătiţi cu diplome, medalii şi echipament sportiv de organizator, Direcţia pentru Sport a Judeţului Suceava.