CS Universitatea incheie sezonul pe locul 6 (Handbal, Liga Nationala)

UCM Reşiţa – CS Universitatea Suceava 36 – 27

CS Universitatea Suceava a pierdut în ultima etapă a Ligii Naţionale de handbal masculin, scor 36-27 pentru UCM Reşiţa, şi a ratat calificarea pentru al treilea an consecutive în Cupa Challenge.

Rămaşi fără şanse la ocuparea locului 5 încă dinaintea meciului de la Reşiţa, după ce Steaua a învins Satu Mare, “studenţii” nu au mai avut elanul necesar pentru a face un meci bun în compania bănăţenilor, care au condus ostilităţile pe întreaga durată a partidei, scor 16-9 în minutul 22 şi 19-12 la pauză.

Fără căpitanul Adi Chiruţ, care nu a făcut deplasarea pentru acest joc, din pricina unei accidentări, CS Universitatea a fost pradă uşoară pentru UCM, care a condus cu 29-22 în minutul 50 iar la final a fost 36-27.

Jocul de la Reşiţa a fost ultimul din actuala ediţie a Ligii Naţionale pe care CS Universitatea o încheie pe locul 6. “Studenţii” nu vor intra însă în vacanţă pentru că pe 19 mai începe Cupa României, competiţie ce va avea loc la Braşov şi la care programul sferturilor de finală se prezintă astfel:

HCM Contanţa – U Transilvania Cluj
Ştiinţa Bacău – Steaua Bucureşti
UCM Reşiţa – HC Odorhei
Energia Pandurii Tg. Jiu – CS Universitatea Suceava.

8 Universitatea Transilvania Cluj 24 9 1 14 634-663 19
9 Minaur Baia Mare 23 8 1 14 602-609 17
10 CSM Satu Mare 24 6 1 17 702-777 13
11 Poli Municipal Timişoara 23 6 1 16 577-687 13
12 Dinamo Bucureşti 24 4 2 18 703-810 10
13 Rom Cri Braşov 24 1 1 22 606-763 3