Rapid a suferit a 12 –a infrangere (Fotbal, Liga a III-a)

Politehnica Galaţi – Rapid Suceava 3 – 1

Rapid a pierdut vineri la Galaţi cu scorul de 3-1 meciul susţinut în compania grupării Politehnica, contând pentru etapa a XXVIII-a a Ligii a III-a.

Rapidiştii n-au început rău meciul, însă pe fondul unui joc echilibrat gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 31 prin Velicu. Şocul a fost resimţit din plin de „ceferişti”, care au mai încasat un gol până la pauză de la acelaşi Velicu. Nici după revenirea de la cabine sucevenii nu reuşesc mare lucru, astfel că după o oră de joc gazdele punctează a treia oară, prin Radu, din penalty.

În minutul 65 alb-vişiniii reuşesc să reducă din handicap prin Mircea Negru, care a transformat cu siguranţă o lovitură de pedeapsă obţinută tot de el. Ultima fază ce merită semnalată din acest joc s-a petrecut în minutul 89, când mijlocaşul Florin Apetri a fost eliminat de pe teren pentru cumul de cartonaşe galbene.

Rapid a evoluat în alcătuirea Pascal – Pantea, Plecanciuc, Sevaciuc, Oniu – Azaharioaei, Şuleru, Romaniuc, Apetri – Negru, Jalbă.

Rezultatele etapei a XXVIII-a:

Willy Bacău – Dunărea II Galaţi 4-1
Au marcat: Aghiorghiesei (2), Hurdubei (48, 70), Apostol (85) / Ursu (20 – autogol)
Politehnica Galaţi – Rapid Suceava 3-1
Velicu (15, 44), L. Radu (75 – pen.) / Negru (65 – pen.)
FC II Vaslui – Aerostar Bacău 0-6
Au marcat: Banu (27, 34, 60), Pavel (40), Gândulescu (70), Rusu (81)
Pambac Bacău – Ceahlăul II Piatra Neamţ 3-0
Au marcat: Vameşu (35), Câmpanu (60), Petrea (75)
Petrotub Roman – CS Panciu 2-1
Au marcat: M. Popa (7), Fl. Alexandru (60) / Dobrescu (71)
Cetatea Tg. Neamţ – CF Brăila 0-0