Zimbrul Siret si Arinul Dorna Arini au urcat pe primul loc (Fotbal, Liga a V-a)

Cu patru etape rămase până la finalul campionatului, Bucovina Frătăuţii Noi păstrează un avans de 6 puncte în faţa formaţiei Standard Rădăuţi. În etapa a XVIII-a, ce a avut loc duminică, Frătăuţii Noi a câştigat cu 4-0 la Rădăuţi. Scorul etapei în Seria I a fost 6-0 şi s-a înregistrat la jocul dintre Progresul Frătăuţii Vechi şi Fagga Pârteştii de Jos.

În Seria a II-a, Zimbrul Siret s-a impus la limită, scor 1-0, în derbiul cu Avântul Grămeşti şi a preluat şefia clasamentului cu patru etape înainte de finalul stagiunii.
În Seria a III-a, liderul Voinţa Stroieşti s-a impus cu 3-0 prin neprezentarea celor de la Foresta Râşca şi se află la patru puncte în faţa celor de la Sporting Buneşti, care au câştigat derbiul cu Victoria Păltinoasa.

La Dorna Arini s-au alocat fonduri pentru construirea unui stadion!

Arinul Dorna Arini a revenit în fotoliul de lider al Seriei a IV-a, promovarea echipei de pe valea Bistriţei fiind foarte aproape. Fotbaliştii lui Dănuţ Mitruc (ex Cetatea Suceava) au reuşit scorul etapei, învingând la Vatra Dornei (acolo unde se dispută meciurile de acasă ale echipei Arinul), pe Stadionul Tineretului, echipa Larix Dornişoara cu 9-2. Cinci dintre golurile liderului au fost semnate de către Andrei Irimia, jucătorul adus de Paul Boncheş, unul din susţinătorii importanţi ai echipei, de la Iaşi, pentru a suplini locul lăsat liber în atacul echipei după plecarea lui Adrian Kasper la Minerul Iacobeni. Alte două reuşite i-au aparţinut lui Lucian Leşanu, lista marcatorilor de la Arinul fiind completată de către Silviu Drăghici şi Alexandru Şandru.

Deşi este foarte aproape de promovarea în Liga a IV-a, după primul an de la înfiinţare, viitorul echipei Arinul nu este foarte bine conturat, oficialităţile locale făcând promisiuni pentru începerea construirii unui teren de joc la Dorna Arini, însă lucrurile par a se mişca destul de greu. „Am alocat fonduri pentru stadion, lucrările vor începe în cel mai scurt timp şi sperăm să reuşim să susţinem echipa în Liga a IV-a. Mai ales că există atâta entuziasm şi în rândul celor care ne sprijină”, ne-a mărturisit Anton Mazăre, viceprimarul din Dorna Arini.

„O să propunem în următoarea şedinţă a Consiliului Local alocarea de fonduri pentru Liga a IV-a şi sperăm să găsim înţelegere la toată lumea. E greu, mai ales că şi vremurile sunt grele, iar comuna noastră nu e nici pe departe una dintre cele bogate”, a completat primarul Ioan Moraru.

Rezultatele complete înregistrate în etapa a XVIII-a:

Seria I
Bradul Putna – Carpaţi Gălăneşti 3-2
Şcoala de Fotbal Rădăuţi – Bucovina Frătăuţii Noi 0-4
Standard Rădăuţi – Flacăra Vicovu de Jos 2-1
Stejarul Cajvana – Avântul Volovăţ 1-3
Victoria Vatra Moldoviţei – Unirea Horodnic 3-7
Progresul Frătăuţii Vechi – Fagga Pârteştii de Jos 6-0

Clasament
1. Bucovina Frătăuţii Noi 18 14 4 0 58 – 24 46
2. Standard Rădăuţi 18 13 1 4 51 – 27 40
3. Avântul Volovăţ 18 12 2 4 53 – 21 38
4. Bradul Putna 18 10 3 5 49 – 26 33
5. Unirea Horodnic 18 8 6 4 39 – 30 30
6. Progresul Frătăuţii Vechi 18 7 3 8 38 – 39 24
7. Facăra Vicovu de Jos 18 7 2 9 37 – 42 23
8. Victoria Vatra Moldoviţei 18 6 2 10 35 – 49 20
9. Carpaţi Gălăneşti 18 6 1 11 32 – 39 19
10. Stejarul Cajvana 18 5 2 11 35 – 44 17
11. Fagga Pârteşti de Jos 18 4 2 12 34 – 62 14
12. Şcoala de Fotbal Rădăuţi 18 2 0 16 12 – 70 6

Seria a II-a
Locomotiva Dorneşti – Ştiinţa Mitoc 3-1
Progresul Salcea – Viitorul Vereşti 0-4
Recolta Fântânele – Bucovina Calafindeşti 6-0
Zimbrul Siret – Avântul Grămeşti 1-0
Sporting Suceava – Viitorul Adâncata 3-1
Bucovina Şerbăuţi – Eusadi Negostina 3-0

Clasament
1. Zimbrul Siret 18 13 1 4 57 – 19 40
2. Avântul Grămeşti 18 12 3 3 58 – 20 39
3. Viitorul Vereşti 18 12 1 5 54 – 28 37
4. Viitorul Adâncata 18 11 3 4 44 – 25 36
5. Ştiinţa Mitoc 18 9 2 7 43 – 28 29
6. Bucovina Şerbăuţi 18 7 7 4 38 – 33 28
7. Sporting Suceava 18 8 2 8 43 – 37 26
8. Locomotiva Dorneşti 18 8 1 9 45 – 34 25
9. Recolta Fântânele 18 7 1 10 42 – 52 22
10. Bucovina Calafindeşti 18 5 1 12 38 – 72 16
11. Progresul Salcea 18 2 3 13 23 – 79 9
12. Eusadi Negostina 18 1 1 16 17 – 74 4

Seria a III-a
Spicul Moara – Inter Capu Câmpului 2-7
Moldova Drăguşeni – Progresul Ilişeşti 10-5
Şomuzul Preuteşti – Fulgerul Ciprian Porumbescu 3-1
Sporting Buneşti – Victoria Păltinoasa 3-1
Rapid II Suceava – Avântul Baia 6-1
Voinţa Stroieşti – Foresta Râşca 3-0 (neprezentare)

Clasament
1. Voinţa Stroieşti 18 13 3 2 48 – 20 42
2. Sporting Buneşti 18 12 2 4 43 – 27 38
3. Victoria Păltinoasa 18 10 2 6 39 – 34 32
4. Inter Capu Câmpului 18 9 3 6 45 – 37 30
5. Rapid CFR II Suceava 18 9 2 7 52 – 41 29
6. Şomuzul Preuteşti 18 9 2 7 43 – 38 29
7. Fulgerul Ciprian Porumbescu 18 7 2 9 43 – 47 23
8. Progresul Ilişeşti 18 6 4 8 38 – 50 22
9. Avântul Baia 18 6 2 10 48 – 51 20
10. Moldova Drăguşeni 18 6 2 10 54 – 58 20
11. Foresta Râşca 18 4 4 10 39 – 52 16
12. Spicul Moara 18 2 2 14 31 – 65 8

Seria a IV-a
Călimani Şaru Dornei – Turboforest Poiana Stampei 2-6
Vânătorul Dorna Candrenilor – Bistriţa Broşteni 2-1
Suhardul Ciocăneşti – CS Gura Humorului 4-3
Călimănelul Panaci – Forestierul Frumosu 4-1
Bistriţa Aurie Cârlibaba – Rarăul Câmpulung Moldovenesc 1-6
Arinul Dorna Arini – Larix Dornişoara 9-2

Clasament
1. Arinul Dorna Arini 18 15 1 2 64 – 21 46
2. CS II Gura Humorului 18 14 1 3 78 – 16 43
3. Suhardul Ciocăneşti 18 12 3 3 42 – 29 39
4. Vânătorul Dorna Candrenilor 18 11 1 6 50 – 27 34
5. Turbo Forest Poiana Stampei 18 9 5 4 45 – 32 32
6. Forestierul Frumosu 18 9 1 8 40 – 44 28
7. Bistriţa Broşteni 18 8 2 8 40 – 30 26
8. Rarăul C-lung Moldovenesc 18 7 1 10 43 – 51 22
9. Călimănelul Panaci 18 5 1 12 28 – 55 16
10. Călimani Saru Dornei 18 4 1 13 26 – 54 13
11. Larix Dornişoara 18 2 2 14 28 – 73 8
12. Bistriţa Aurie Cârlibaba 18 2 1 15 25 – 82 7