Victorie clara a Rapidului (Fotbal, Liga a III-a)

Rapid CFR Suceava – Willy Bacău 4 – 1 (2 – 1)

Rapid Suceava s-a numărat printer performerele etapei a XXIX-a din Seria I a celui de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării. Marţi seară, “alb-vişinii” au învins cu 4-1, pe “Areni”, formaţia Willy Bacău.

Jucătorii lui Bogdan Tudoreanu au deschis repede scorul. În minutul 3, Negru este faultat în suprafaţa de pedeapsă şi tot el transformă lovitura de la 11 metri acordată acordată de centralul Vlad Ciobanu. Răspunsul băcăuanilor a venit în minutul 10, când portarul Gavriloaia a intervenit providenţial la o fază de unu contra unu cu un atacant advers.

După alte zece minute, Willy a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Ursu a finalizat cu un şut din afara careului de 16 metri o acţiune şnur a băcăuanilor.

Rapidul avea să intre însă în avantaj la vestiare. În minutul 44, Negru are o acţiune personală pe partea stângă, îl găseşte pe Paul Bosancu care înscrie simplu din 7 metri. Minutul 55 a adus eliminarea portarului echipei vizitatoare pentr gesture obscene la adresa tuşierului Claudiu Loghin.

După o perioadă în care niciun dintre echipe nu şi-a mai creat vreo ocazie importantă de a înscrie, Tudoreanu face o schimbare ce avea să se dovedească inspirată. Nicu Azaharioaei a intrat în locul lui Seby Jalbă în minutul 78, pentru ca, în minutul 85, să se restabilească egalitatea numerică pe teren, după ce Paul Bosancu primeşte cartonaşul roşu pentru că l-a călcat pe un fotbalist advers. Când toată lumea aştepta ultimul fluier al partied, în minutul 89, Azaharioaei pătrunde pe partea dreaptă, îi centrează bine lui Romaniuc, care din 8 metri îndeplineşte o simplă formalitate. După numai un minut, acelaşi Azaharioaei dejoacă pasul la ofsaid al oaspeţilor, pleacă singur de la jumătatea terenul şi stabilete scorul final, 4-1, cu un şut printre picioarele portarului celor de la Willy.

Rapid CFR Suceava a jucat în alcătuirea: Gavriloaia – Pantea, Plecanciuc, Sevaciuc, Oniu – Jalbă (78 Azaharioaei), Romaniuc, Stănescu (46 Spătar), Paul Bosancu – Negru (70 Sava), Şuleru (86 Burlacu).

Rezultatele etapei a XXIX-a:

Politehnica II Iaşi – Petrotub Roman 2-5
Au marcat: P. Tincu (22), Al. Buhuşi (54) / V. Popa (35 penalti), Fl. Alexandrescu (40), Pătraşcu (41), Chitoşcă (77, 90+3)
Aerostar Bacău – Poli Galaţi 2-1
Au marcat: Banu (3, 70 – penalti) / Radu (20)
CFR Paşcani – Sporting II Vaslui 1-0
A marcat: Ed. Sandu (88)
Rapid CFR Suceava – Willy Bacău 4-1
Au marcat: Negru (3), Bosancu (44), Romaniuc (89), Azaharioaiei (90) / Ursu (21)
Oţelul II Galaţi – Pambac Bacău 2-0
Au marcat: Nicolic (69), Hristian (73)
FC Panciu – Cetatea Târgu Neamţ 1-0
A marcat: Cioran (16)
CF Brăila – CSM Focşani 2-1
Au marcat: N’Digwe (25), Bosoi (90) / Toma (46)
Ceahlăul II Piatra Neamţ – CS Gura Humorului 3-0
Gura Humorului s-a retras şi pierde meciurile rămase cu 3-0