Foresta Malini a castigat restanta cu Steaua Dumbraveni (Fotbal, Liga a IV-a)

Joi, la Mălini, a avut loc meciul restant din Liga a IV-a dintre liderul Foresta şi Steaua Dumbrăveni, o formaţie implicată direct în lupta pentru evitarea retrogradării. Acest joc a stat până în ultima clipă sub semnul întrebării, deoarece oficialii Stelei au intenţionat chiar la începutul acestei săptămâni să retragă echipa din campionat din cauza lipsei de efectiv şi a problemelor financiare. La capătul unui meci controlat în bună măsură de fotbaliştii pregătiţi de Cornel Anton, gazdele s-au impus meritat la final cu scorul de 3-1.

Pentru Foresta au punctat fundaşul Constantin şi golgheterul Vasiliu, de două ori. Golul de onoare al oaspeţilor a fost marcat de Călin, cu zece minute înainte de final.

Confruntarea dintre Foresta Mălini şi Steaua Dumbrăveni nu i-a creat probleme deosebite centralului Marius Şuhan din Suceava, cu toate că desfăşurarea partidei a fost pusă la un moment dat în pericol de precipitaţiile căzute în timpul meciului. Astfel, în minutul 8 centralul sucevean a fost nevoit să întrerupă partida pentru 20 de minute din cauză că începuse să plouă cu gheaţă, iar din acelaşi motiv, pauza dintre reprize a fost prelungită la 30 de minute.

11 Florconstruct Pătrăuţi 26 9 3 14 47 – 63 30
12 Minerul Iacobeni 26 10 0 16 40 – 70 30
13 Unirea Boroaia 26 8 5 13 45 – 60 29
14 FC Pojorâta 26 8 2 16 43 – 60 26
15 Steaua Dumbrăveni 26 7 3 16 32 – 54 24
16 Releul Mihoveni 26 6 0 20 29 – 92 18