Week-end plin de fotbal la Falticeni (Fotbal, Cupa Cartierelor – Falticeni 2010)

16 echipe s-au înscris la prima ediţie a CUPEI CARTIERELOR – FĂLTICENI – 2010, o competiţie organizată de Direcţia pentru Sport a Judeţului Suceava, Clubul Sportiv Şcolar “Nicu Gane” Fălticeni, www.SuceavaSport.ro în colaborare cu Asociaţia Judeţeană “Sportul pentru Toţi” şi parteneri media Radio AS Fălticeni, Crai nou, Monitorul de Suceava, TV Plus Suceava şi www.SuceavaSport.ro.

Timp de două zile, pe Stadionul Tineretului din Fălticeni, reprezentantele cartierelor fălticenene se vor înfrunta pentru supremaţia fotbalului de cartier. “Ne bucurăm că iniţiativa noastră a stârnit un interes destul de mare în Fălticeni şi sper să avem parte de o vreme cât mai bună pentru a se putea desfăşura jocurile în cele mai bune condiţii. Am observat la tragerea la sorţi participarea multor fotbalişti din eşaloanele judeţene, a tinerilor amatori de mişcare şi nu pot să nu remarc şi prezenţa unor instituţii precum Poliţia Fălticeni, Pompierii şi Şcoala militară de subofiţeri jandarmi care şi-au format echipe. Sper ca această cupă să fie un succes şi de la an la an să devină o competiţie de tradiţie pentru municipiul nostru”, a declarat directorul DSJ Suceava, Cătălin Coman.

Aproape toţi fotbaliştii fălticeneni ce activează în Liga a IV-a şi-au făcut echipă cu care să particepe la Cupa Cartierelor – Fălticeni 2010. Tocmai de aceea, aceştia având duminică meciuri în campionat, organizatorii au decis ca semifinalele şi finalele să fie programate duminică seara, de la ora 18 respectiv 19.30.
După tragerea la sorţi ce a avut loc joi seară în sala de sport a Colegiului Naţional “Nicu Gane” Fălticeni au apărut şi primele rivalităţi, fiecare echipă dorindu-şi să câştige trofeul. Chiar dacă până la fluierul de start al primului meci toate echipele au şanse egale, toţi cei prezenţi joi seară la tragerea la sorţi nu au putut să nu remarce una dintre echipele prezente la prima ediţie a Cupei Cartierelor – Fălticeni 2010. Este vorba de Non Stop 13 Decembrie, în componenţa căreia se află Florin Ailenii (Cetatea Tg. Neamţ, ex- Cetatea Suceava), Nicolae Ailenii (Danalis Zvoriştea), Silviu Iederan (Foresta Mălini), Andrei Ailenei (Foresta Mălini, ex-Cetatea Suceava), Geo Stanca (Foresta Mălini, ex- FC Argeş Piteşti) şi Octavian Vadana.

La prima vedere s-ar părea că Non Stop 13 Decembrie e una dintre favoritele competiţiei însă mingea e rotundă!

La CUPA CARTIERELOR – FĂLTICENI – 2010, participă echipe de fotbal din municipiul Fălticeni, formate din maxim 10 jucători, legitimaţi sau nelegitimaţi, din care 8 jucători obligatoriu domiciliaţi pe aceeaşi stradă (de ex. 8 jucători de pe str. 2 Grăniceri şi 2 de pe str. Republicii). Formula de joc este de cinci jucători de câmp şi un portar, cu un număr nelimitat de schimbări.

Echipe participante la Cupa Cartierelor Falticeni 2010:

1. Costy Romy
2. FC Simba Invest 2 Grăniceri
3. Cuţi-Com Maior Ioan
4. FC Pictorul
5. Dag & Red United Republicii
6. CSM Republicii
7. CS Aleea Nucului
8. FC Şoldaneşti
9. Sport Style Manolache
10. Nonstop 13 Decembrie
11. Şcoala militară de subofiţeri jandarmi
12. Poliţia
13. Prometeu
14. FC Sucevei
15. Republicii CEC Bank
16. Profii

Grupa A: FC Pictorul Falticeni, Republicii CEC Bank, Scoala militara subofiteri jandarmi, Cuti-Com Maior Ioan
Grupa B: Profii, CSM Republicii, FC Simba Invest 2 Graniceri, CS Aleea Nucului
Grupa C: Nonstop 13 Decembrie, Politia Falticeni, Costy Romy,FC Sucevei
Grupa D: Sport Style Manolache, Dag & Red United Republicii, Prometeu Falticeni, FC Soldanesti

Programul Cupei Cartierelor – Fălticeni 2010:

Grupa A
Sâmbătă, 12:00: Republicii CEC Bank – Şcoala militara de subofiţeri jandarmi
Sâmbătă, 13:00: FC Pictorul – Republicii CEC Bank
Sâmbătă, 14:00: Şcoala militara subofiţeri jandarmi – Cuţi-Com Maior Ioan
Sâmbătă, 16:00: FC Pictorul – Şcoala militară subofiţeri jandarmi

Grupa B
Sâmbătă, 12:00: CSM Republicii – FC Simba Invest
Sâmbătă, 13:00: Profii – CSM Republicii
Sâmbătă, 14:00: FC Simba Invest- CS Aleea Nucului

Grupa C
Sâmbătă, 12:00: Poliţia – Costy Romy
Sâmbătă, 13:00: Nonstop 13 Decembrie – Poliţia
Sâmbătă, 14:00: Costy Romy – FC Sucevei

Grupa D
Sâmbătă, 12:00: Dag & Red United Republicii – Prometeu
Sâmbătă, 13:00: Sport Style Manolache – Dag & Red United Republicii
Sâmbătă, 14:00: Prometeu – FC Şoldăneşti
Sâmbătă, 16:00: Sport Style Manolache – Prometeu

Sferturile de finală:
Sâmbătă, 18:00: 1A – 2B
Sămbătă, 18:00: 1B – 2A
Sâmbătă, 18:00: 1C – 2D
Sâmbătă, 18:00: 1D – 2C

Semifinale:
Duminică, 18:00: Sfert 1 – Sfert 3
Duminică, 18:00: Sfert 2 – Sfert 4

Finala mică/mare: Duminică, 19:30