Acasă Sport CS Universitatea Suceava s-a calificat în semifinale (Handbal, Cupa Romaniei)

CS Universitatea Suceava s-a calificat în semifinale (Handbal, Cupa Romaniei)

Energia Pandurii Tg Jiu – CS Universitatea Suceava 29 – 31 (11 – 11)

Sucevenii au reuşit să elimine din Cupa României echipa lui Vasile Stângă, clasată pe locul 3 la finalul sezonului 2009-2010, calficându-se în semifinale, unde joi va înfrunta pe UCM Reşiţa/HC Odorhei.

După două jocuri total dezechilibrate, în sferturile Cupei României, meciul dintre Energia Pandurii Târgu Jiu şi CS Universitatea Suceava a fost unul foarte disputat, câştigatoarea stabilindu-se abia în ultimul minut al întâlnirii. Pandurii Târgu Jiu, medaliata cu bronz în acest an a Ligii Naţionale, pornea ca favorită în partida cu echipa antrenată de Leonard Bibirig.

Cu toate acestea, jucătorii lui Vasile Stângă au început ezitant meciul, iar Adomnicăi i-a desprins pe universitari la 9-6, în minutul 19. Târgu Jiu, cu o apărare agresivă şi cu o linie de 9 metri puternică, a revinit rapid şi a preluat conducerea în minutul 25 (10-9), dar la pauza s-a intrat la egalitate (11-11).

Ca şi în prima repriza, sucevenii incep bine şi partea secundă, restabilind diferenţa de 3 goluri (11-14), după câteva intervenţii reuşite ale portarului Pralea şi o evoluţie bună a extremelor Florin Acatrinei şi Adi Mitrea. Desi ecartul de 3 lungimi s-a menţinut şi în minutul 43 (18-21), gorjenii nu au cedat şi, trei minute mai târziu, pivotul Kapular restabileşte egalitatea (21-21).

Finalul a fost unul pe muchie de cuţit, cele două echipe mergând cap la cap până în ultimul minut, când sucevenii s-au apărat mai bine şi s-au distanţat decisiv, scorul final fiind 29-31.

Marcatori:

Pandurii Tg. Jiu: Ciobanu – Simovic (7, 3 din 7m), Kapular (5), Criciotoiu (3), Păiuş (1), Enache (1), Humberto (2), Florea (2), Kukrica (3), Truică (5).

CS Universitatea: Pralea, Andrei – Bursuc (4), Mitrea (9, 2 din 7m), Şoldănescu, Tcaciuc, Zvanciuc (2), Acatrinei (9), Adomnicăi (3), Dediu (3), Ignat (1).

Rezultate înegistrate în sferturile de finală ale Cupei României:

HCM Constanţa – U Transilvania Cluj 34-25 (18-14)
Ştiinţa Bacău – Steaua MFA Bucureşti 32-39 (13-22)
Energia Pandurii Tg. Jiu – CS Universitatea Suceava 29-31 (11-11)
UCM Reşiţa – HC Odorhei (ora 16)

Joi, de la ora 18:00 va avea loc prima semifinală, ce va opune formaţiile HCM Constanţa şi Steaua Bucureşti, urmând ca de la ora 20:00 să se dispute şi duelul pentru celălalt loc în finală, între CS Universitatea Suceava şi UCM Reşiţa/HC Odorhei. În cazul în care vor ajunge finala Cupei României, indifirent dacă acolo vor înfrunta Constanţa sau Steaua, sucevenii îşi vor asigura prezenţa în cupele europene.