Doua victorii si doua infrangeri pentru echipa LPS Suceava in turneul in care a fost gazda (Handbal masculin – Campionatul National juniori II)

Primul turneu al ediţiei 2010-2011 al seriei A a Campionatului Naţional de handbal masculin pentru juniori II a fost găzduit de sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava. Una din performerele anului trecut, echipa suceveană pregătită de Bogdan Macovei a avut de disputat patru meciuri extrem de dificile, bilanţul final fiind de 50%.

În primul joc al turneului, echipa LPS Suceava a întâlnit gruparea LPS Botoşani. După o primă repriză nu prea reuşită, tinerii handbalişti suceveni s-au „trezit” şi au reuşit să se impună cu scorul de 35-23. Al doilea succes al turneului a venit mai lejer în disputa cu LPS Vaslui, gruparea suceveană câştigând cu 31-17.

Cel mai interesant joc al turneului a fost cel cu cea mai bună formaţie a seriei A, LPS Piatra Neamţ. Sucevenii s-au ţinut tare în prima repriză, nemţenii intrând la cabine cu doar 3 goluri avans, 17-14. În partae secundă elevii antrenorului Bogdan Macovei au cedat şi oaspeţii s-au impus extrem de clar cu 36-22.

În ultimul ei meci al turneului sucevean, echipa gazdă a dat replica formaţiei LPS Iaşi, formaţie cu care se află în luptă directă pentru calificarea la turneul semifinal. Cu moralul „şifonat” după înfrângerea dură din partida cu LPS Piatra Neamţ, sucevenii au evoluat modest în prima parte a meciului şi apoi au alergat după egalare, o egalare pe care a fost imposibil să o obţină.

Aşadar, în primul turneu al Campionatului Naţional de handbal masculin pentru juniori II formaţia LPS Suceava a înregistrat două victorii şi două înfrângeri.
„Meciul cu LPS Piatra Neamţ a fost cel care ne-a dezechilibrat. După o repriză bună am cedat complet şi apoi am fost depăşiţi şi de LPS Iaşi. Oricum, noi ne vom lupta pentru calificarea la turneul final şi sperăm până la ultimul turneu”, a afirmat profesorul Bogdan Macovei.

Rezultate complete ale turneului I al seriei A a Campionatului Naţional de handbal masculin pentru juniori II: