Inca niciun set pentru CSMU LPS Suceava (Volei masculin – Divizia A1)

Într-un meci din etapa a IV-a, CSMU LPS Suceava – VCM LPS Piatra Neamţ 0-3 (-22, -12, -21)

Runda a IV-a a Diviziei A1 de volei masculin a adus în sala Liceului cu Program Sportiv încă un adversar de calibru pentru CSMU LPS Suceava. După ce a jucat cu Steaua, CSM Bucureşti şi Dinamo, voleibaliştii suceveni i-au avut ca adversari pe cei de la VCM LPS Piatra Neamţ.

Deşi veneau după trei înfrângeri, ultima chiar usturătoare, sportivii pregătiţi de Victor Pancu s-au străduit şi au dat o replică curajoasă unei formaţii mult mai experimentate şi mai valoroase. La începutul primului set oaspeţii au părut puţin debusolaţi de dorinţa de a face un meci bun a sucevenilor, dar pe parcurs şi-au revenit şi au pus stăpânire pe joc. Chiar dacă au cedat primul set la 22, voleibaliştii suceveni au făcut eforturi reale de a se ridica la nivelul nemţenilor.

Parcă speriaţi de cât de aproape au fost de a câştiga primul set în Divizia A1, sucevenii s-au „pierdut” complet în setul secund nereuşind să facă decât 12 puncte. Încurajaţi de publicul prezent în sală, jucătorii de la CSMU LPS Suceava şi-au mai revenit în setul al treilea dar nu au putut să şi-l adjudece pierzând disputa cu VCM LPS Piatra Neamţ cu 0-3.

Din toate partidele jucate până acum în primul eşalon valoric al voleiului masculin românesc, meciul cu VCM LPS Piatra Neamţ a fost cel mai bun făcut de sportivii suceveni. Chiar dacă nu au reuşit să câştige încă niciun set, elevii profesorului Victor Pancu s-au străduit şi au izbutit în mare parte să dea o replică consistentă mai experimentaţilor jucători nemţeni.

„Jucătorii noştri au făcut tot posibilul să joace de la egal la egal cu sportivii din Piatra Neamţ. Se poate observa o creştere de formă şi o dorinţă de a juca cât mai exact. Deocamdată nu se poate mai mult, dar sunt absolut convins că se va progresa şi echipele care vor fi adversarele noastre în următoarele meciuri de campionat vor avea meciuri dificile cu noi”, a declarat antrenorul echipei CSMU LPS Suceava, Victor Pancu.

Pentru CSMU LPS Suceava au evoluat: Sasu, Huţuleac, Giurcă, Orăşanu, Bocancea, Olteanu, Ursachi, Someşan. În etapa a V-a CSMU LPS Suceava va evolua pe terenul grupării U Cluj.