Inca un esec usturator pentru CSMU LPS Suceava (Volei masculin – Divizia A1)

Într-un meci din cadrul etapei a VII-a, SCMU Craiova – CSMU LPS Suceava 3-0 (19, 15, 10)

CSMU LPS Suceava a înregistrat cel de-al şaptelea eşec consecutiv din actualul sezon competiţional al Diviziei A1 de volei masculin. Sucevenii nu au avut nicio şansă pe terenul celor de la SCMU Craiova cedând clar, la fel ca şi până la acest joc, cu 0-3. Oricum, întâlnirea a durat cu câteva minute mai mult decât cea cu Unirea Dej.

Nici bine nu a început disputa, că formaţia gazdă conducea deja cu 8-2. La cel de-al doilea time-out tehnic scorul era 16-8 pentru olteni. Din acest moment a urmat o revenire a elevilor lui Victor Pancu care au ajuns la patru „lungimi” de adversarii lor craioveni, scor 23-19. Din păcate la 19 s-au oprit sucevenii în primul set.

Până la urmă acest prim set s-a dovedit a fi cel mai bun făcut de CSMU LPS Suceava pentru că în seturile doi şi trei ei nu au reuşit să realizeze decât 15, respectiv 10 puncte. Aşadar încă o înfrângere cu 0-3 pentru formaţia suceveană care nu reuşeşte să iasă din pasa proastă din acest campionat. Dacă meciurile cu Unirea Dej şi SCMU Craiova au durat în jur de o oră, cum va fi în disputele cu Explorări Baia Mare, care a câştigat pe terenul celor de la Dej şi cu Remat Zalău, campioana României, grupări cu care joacă CSMU LPS Suceava în următoarele două runde.

„Doar primul set a fost unul în care s-a mai mişcat ceva, în seturile următoare am fost ameţiţi complet. Este adevărat că oltenii au jucat excelent şi au un lot bun, dar noi am fost de nerecunoscut. Efectiv nu mai ştiu ce să spun, lipsa de experienţă este un handicap insurmontabil pentru noi.

Aşa cum am mai menţionat şi cu alte ocazii, dacă nu ai un lot competitiv nu te poţi pune cu echipele cu vechi state în Divizia A1 sau cu formaţii susţinute extrem de puternic. Acesta este preţul primului eşalon valoric şi am ştitu acest lucru de la început, dar n-amreuşit să facem nimic pentru a întări lotul grupării noastre”, a declarat antrenorul formaţiei CSMU LPS Suceava, Victor Pancu.

Pentru CSMU LPS Suceava au jucat: Sasu, Huţuleac, Orăşanu, Bocancea, Ursachi, Pietraru, Olteanu, Giurcă, Someşan.