Victorie, dupa trei reprize, pentru CS Universitatea Suceava (Handbal masculin)

Într-o partidă disputată sâmbătă 15 ianuarie, CSU Suceava – Ştiinţa Bacău 47-43

Împătimiţii handbalului sucevean au fost prezenţi în sala LPS la primul meci amical al anului 2011 acasă al echipei CS Universitatea Suceava. La fel ca şi în prima întâlnire cu cei de la Ştiinţa Bacău, întâlnire care a avut loc la Piatra Neamţ, s-au jucat trei reprize, antrenorii dorind să verifice potenţialul turor jucătorilor aflaţi în loturile celor două formaţii.

Dacă la prima dispută între cele două grupări de la CS Universitatea Suceava au lipsit Mitrea, Chiruţ, Acatrinei şi Ţuţu, la cea de-a doua de la gazde au absentat Ciubotariu, Ţuţu, Zvanciuc, Bahan, Ţigănaş, toţi uşor accidentaţi. La cei cinci s-a adăugat şi pivotul Ilieş care şi-a spart arcada chiar în minutul şase, rana sa necesitând patru copci.

CSU Suceava a început prima repriză a partidei cu Ştiinţa Bacău cu Iulian Andrei în poartă, Adomnicăi, Ilieş, Gavriloaia, Şoldănescu, Bursuc şi Mitrea, pe faza de atac intrând Roşu, Dediu şi după accidentarea lui Ilieş, Matei. Primele 30 de minute au stat sub semnul echilibrului, sucevenii fiind totuşi cei care au avut iniţiativa şi graţie intervenţiilor de excepţie ale portarului Iulian Andrei. A fost doar 13-11 pentru suceveni după prima parte a jocului, am spus doar pentru că Mitrea a ratat două aruncări de la 7 metri.

Pentru gazde în prima repriză au marcat Adomnicăi (4), Gavriloaia (1), Roşu (3), Bursuc (2), Mitrea (2), Matei (1)

Repriza a doua a partidei dintre CS Universitatea Suceava şi Ştiinţa Bacău a aparţinut oaspeţilor care s-au apărat mai exact, profitând şi de ratările exasperante ale sucevenilor. După primele 60 de minute scorul a fost 30-28 în favoarea băcăuanilor.

În ultimele 30 de minute ale duelului dintre CSU Suceava şi Ştiinţa Bacău, la ambele echipe au intrat pe teren şi jucători care nu au jucat în primele două reprize, la gazde fiind vorba de Buga şi Smeu. În această ultimă parte a jocului sucevenii au dat drumul la „motoare” marcând 19 goluri, faţă de doar 13 înscrise de oaspeţi. A fost la final 47-43 în favoarea echipei CSU Suceava la capătul unui meci extrem de disputat, în care s-a jucat mult mai aprig decât ar putea să se creadă că se poate juca în al doilea amical al anului. Trebuie de menţionat faptul că ambele grupări au arătat disponibilitate la efort şi o excelentă pregătire fizică.

CSU Suceava: I.Andrei, Spiridon, Drăghici – Adomnicăi (4), Acatrinei (7), Chiruţ (3), Matei (5), Pancu (5), Gavriloaia (6), Mitrea (5), Bursuc (5), Roşu (6), Buga (1), Ilieş, Şoldănescu, Smeu, Dediu.

Ştiinţa Bacău: Tevzadze, Tamaş, Grigoraş – Ghiţă (6), Moskalenko (3), Gurkovski (3), Manea (3), Dinescu, Păunică (5), Iancu (3), Sipoş (4), A.Bujor (4), G.Bujor (5), Ramba (2), Cadar (2), Grieze (1), Rotaru (1), Tărâţă (1).