Un singur set a durat revirimentul celor de la CSMU LPS Suceava (Volei masculin – Divizia A1)

Într-un meci contând pentru etapa a XII-a, CSMU LPS Suceava – Steaua 1-3 (19, -19, -20, -21)

În prima etapă a returului Diviziei A1 de volei masculin în sala „Unirea” a poposit Steaua Bucureşti. Nu mai era Steaua de altădată, dar tot avea în componenţă câţiva jucători cu fizicuri impresionante. De partea cealaltă, CSMU LPS Suceava fără Huţuleac, dar cu coordonatorul Liviu Rîpeanu de la Torpi Târgu Mureş şi tânărul Ştefan Lupu în prima „gardă” anunţa o revenire de formă care să facă uitat turul campionatului fără victorie.

Primul set a confirmat această senzaţie, elevii profesorului Victor Pancu dominând clar echipa „musculoşilor” din capitală. Chiar dacă au greşit patru servicii, sucevenii au arătat spirit de luptă şi dorinţă de victorie şi CSMU LPS Suceava conducea Steaua cu 1-0.

Aşa cum suntem deja obişnuiţi, gazdele au scăzut „turaţia motoarelor” în setul secund pe care l-au pierdut fără drept de apel. Şi în setul al doilea sucevenii au greşit trei servicii şi în plus au ratat o sumedenie de atacuri şi preluări.

Nimeni din cei prezenţi în tribune nu şi-a făcut probleme la scorul de 1-1 la seturi şi aştepta, pe bună dreptate de altfel, revenirea echipei gazdă.

Din păcate, în seturile III şi IV voleibaliştii de la CSMU LPS Suceava au greşit 11 servicii! Dacă adăugăm şi cele şapte din primele două seturi se ajunge la cota de 18 puncte oferite fără luptă adversarilor. Luând la socoteală şi cel puţin şapte erori copilăreşti la preluare, rezultă un set întreg cedat steliştilor fără ca ei să facă prea mult efort.

În setul al patrulea sucevenii au arătat că au resurse reuşind două reveniri de excepţie, de la 7-10, la 11-10 şi de la 16-18 la 19-18. De la acest ultim scor, au urmat o serie de greşeli elementare în atac, steliştii încheind setul cu 25-21, ei realizând de la 18 şapte puncte, faţă de doar două ale gazdelor care s-au „tăiat” pur şi simplu.

CSMU LPS Suceava ar fi putut scoate cel puţin un punct din meciul cu Steaua dacă se concentra mai mult pe eliminarea greşelilor neforţate. Este adevărat că şi arbitrii au „încâlcit” partida cu câteva decizii anapoda, însă trebuie mai multă determinare şi atenţie în jocul sucevenilor pentru că potenţial există.

Pentru CSMU LPS Suceava în disputa cu Steaua au evoluat: Sasu, Orăşanu, Giurcă, Pietraru, Bocancea, Ursachi, Someşan, Olteanu, Rîpeanu, Lupu.