Acasă Sport CSMU LPS Suceava pierde fara a castiga vreun set la Piatra Neamt...

CSMU LPS Suceava pierde fara a castiga vreun set la Piatra Neamt (Volei masculin – Divizia A1)

Într-un meci din etapa a XV-a, VCM LPS Piatra Neamţ – CSMU LPS Suceava 3-0 (21, 18, 22)

CSMU LPS Suceava nu a reuşit să câştige niciun set pe terenul vecinilor de la VCM LPS Piatra Neamţ. Deşi nu au jucat deloc rău, sucevenii n-au putut păstra ritmul adversarilor lor pe finalurile de set şi au cedat cu 0-3.

În primul set elevii profesorului Victor Pancu au condus la primul time-out tehnic cu 8-7, dar apoi treptat au cedat iniţiativa nemţenilor care s-au impus la 21. Setul secund nu a avut practic istoric gazdele distanţându-se decisiv din start pentru a încheia apoi conturile la 18. Ultimul set a fost unul în care sucevenii au „mişcat” puţin, fără a pune totuşi la îndoială învingătoarea din această a treia manşă pe care au pierdut-o la 22.

„Nu pot să spun că am jucat rău în acest meci, ba chiar în seturile 1 şi 3 am fost egalii adversarilor noştri în mare parte din timp. Din păcate greşim atunci când trebuie să rezolvăm o minge. Nu avem încă un lider de atac, un jucător care să fii sigur că pune mingea în podea.

Ba chiar în setul al treilea am avut minge să trecem în avavntaj la 21-21, dar am gafat copilăreşte. Oricum, cred eu că suntem pe un drum ascendent. Mă bucur de evoluţia bună şi curajoasă a tânărului Ştefan Lupu care promite să devină un voleibalist adevărat”, a afirmat după meciul VCM LPS Piatra Neamţ – CSMU LPS Suceava, antrenorul sucevenilor Victor Pancu.