LPS Suceava reuseste o victorie de moral in fata echipei Scoala nr.3 Adjud (Handbal masculin – juniori I)

Într-un meci din etapa a IX-a a seriei A, LPS Suceava – Şcoala nr. 3 Adjud 30-28 (12-12)

Pentru a putea să mai spere la calificarea la turneul semifinal, echipa de handbal masculin juniori I a liceului cu Program Sportiv din Suceava trebuia obligatoriu să învingă pe teren propriu în meci direct echipa Şcoala nr.3 Adjud. Partida conta pentru etapa a IX-a a seriei A a Campionatului Naţional. Acolo unde lupta pentru locul al treilea în clasament este o luptă între trei formaţii: CSŞ Bacău, Şcoala nr.3 Adjud şi LPS Suceava.

Tinerii handbalişti suceveni pregătiţi de profesorul Petru Brânduşe au început în forţă meciul şi după primele 15 minute conduceau deja cu 7-2. După time-out-ul solicitat de oaspeţi, aceştia au revenit în joc şi la pauză scorul a fost egal. Partea secundă a fost deosebit de echilibrată, însă gazdele au avut un plus de luciditate pe final, în pofida numeroaselor ratări, şi au învins meritat cu 30-28.

“Pentru noi disputa cu Şcoala nr.3 Adjud a fost un meci de patru puncte. În cazul în care nu câştigam distanţa dintre noi şi ei s-ar fi mărit prea mult pentru a mai putea spera la calificarea la turneul semifinal. Aşa, rămânem “în cărţi” pentru că avem victorii şi la CSŞ Bacău şi la Şcoala nr. 3 Adjud, contracandidatele noastre la locul III.

Este o victorie de moral, dar după părerea mea lucrurile se vor clarifica în cele două turnee de după sezonul regulat”, a declarat antrenorul echipei de handbal masculin juniori I a LPS Suceava, Petru Brânduşe.

Rezultate înregistrate în seria A a Campionatului Naţional de handbal masculin juniori I:

LPS Suceava – Şcoala nr.3 Adjud 30-28
LPS Iaşi – Ştiinţa Bacău 26-39
CSŞ Bacău – LPS Botoşani 38-30

1. Ştiinţa Bacău 8 8 0 0 331-214 16
2. LPS Vaslui 7 6 0 1 244-204 12
3. Şcoala Adjud 8 4 0 4 254-247 8
4. CSŞ Bacău 8 4 0 4 263-258 8
5. LPS Suceava 8 3 0 5 213-234 6