Trei medalii pentru sportivii de la LPS Suceava in finala Campionatelor Nationale Scolare (Lupte greco – romane)

Finala Campionatelor Naţionale Şcolare la lupte Greco-romane la individual care a avut loc la finele săptămânii precedente la Râmnicu Vâlcea a prilejuit o comportare deosebită a sportivilor de la LPS Suceava. Tinerii luptăori suceveni pregătiţi de Valerică Gherasim, Constantin Tăpîrjan şi Andrei Bolohan au reuşit să urce de trei ori pe podiumul de premiere.

Medalie de argint au obţinut Ionuţ Acostăchioaie la categoria 50 de kilograme şi Iulian Şopârlă la categoria 54 de kilograme. Bronzul a fost realizat de Bogdan Amărculesei la categoria 69 de kilograme. O comportare meritorie a avut şi Cosmin Belciug, locul V, la categoria 76 de kilograme.

Tot la finele săptămânii trecute la Bacău s-a desfăşurat etapa a II-a a Campionatului Naţional de lupte greco-romane pe echipe pentru seniori. Formaţia CSM Suceava s-a clasat în final pe locul IV, loc pe care-l ocupă şi în clasamentul general după două runde.