Andrei Gafita, campion national la 5.000 metri mars (Atletism – Campionatele Nationale de Atletism pentru juniori III)

Tânărul Andrei Gafiţa de la CSM Suceava a reuşit la finele săptămânii trecute să cucerească medalia de aur în proba de 5.000 de metri marş din cadrul Campionatului Naţional de Atletism pentru Juniori III. Sportivul a terminat cursa cu timpul de 26 de minute, 56 de secunde şi 68 de sutimi, cu aproape două secunde în faţa următorului clasat, gălăţeanul Maricel Necula.

„Sportivul nostru a făcut o cursă bună el conducând din start până la final. Andrei a avut emoţii pe ultima parte a cursei, dar nu s-a pierdut pentru că are o tehnică foarte bună”, a declarat antrenorul campionului naţional la marş juniori III, Radu Mihalescu.
Tot în cadrul Campionatului Naţional de Atletism pentru Juniori III, Andreea Cucoşel a cucerit medalia de argint în proba de 300 de metri. Atleta de la LPS Suceava, pregătită de antrenorul emerit Toader Flămând, a terminat cursa cu timpul de 41 de secunde şi 67 de sutimi.