Fotbal – Liga a III-a: Rapid Suceava s-a intors cu un punct de pe terenul celor de la CSM Focsani

În etapa a III-a a seriei I, CSM Focşani – Rapid Suceava 1-1

Rapid Suceava s-a ţinut de cuvânt şi după etapa a III-a a seriei I a Ligii a III-a şi a plecat neânvinsă de pe terenul celor de la CSM Focşani. Cu două victorii şi o remiză la active, formaţia suceveană este deja una din performerele acestei serii.

Prima repriză s-a încheiat cu un scor “alb”, niciuna dintre cele două combatante, CSM Focşani şi Rapid Suceava, nereuşind să găsească drumul către plasa porţii adverse. Cei care au avut prima mare ocazie de gol au fost sucevenii, Paul Bosancu reluând în bara porţii focşănene din apropiere. Cum de obicei ocaziile se răzbună, cea care a deschis scorul a fost echipa gazdă. Săpunaru a reuşit să marcheze cu un şut deviat care l-a păcălit pe portarul Pascal.

Sucevenii s-au năpustit în atac după golul înscris de CSM Focşani, dar nu au reşit să puncteze. Asaltul către “reduta” vrânceană a dat roade în ultimul minut de joc atunci când Ionesi a marcat cu capul după o centrare perfectă a lui Semeghin.
A fost aşadar 1-1 în disputa CSM Focşani – Rapid Suceava şi gruparea pregătită de Bogdan Tudoreanu şi Ion Buzoianu, căruia îi urăm şi noi La Mulţi Ani! Şi-a consolidate locul II în clasament.

Rapid a evoluat în alcătuirea Pascal – P. Bosancu, Fl. Plămadă, Ailenei, Oniu – Şuleru, Stănescu, Ghiviziu, Semeghin – Ionesi, Sumanariu. Au mai intrat Golofca, I. Plămadă, Romaniuc şi Spătar. Antrenori: Bogdan Tudoreanu şi Ion Buzoianu.
În etapa următoare, Rapid va primi pe Areni vizita formaţiei ASC Bacău, principala favorită la promovare din Seria I a Ligii a III-a.