CS Universitatea Suceava poate juca handbal de Liga Nationala doar o singura repriza. Restul e noroc

În prima etapă a sezonului competiţional 2011-2012 al Ligii Naţionale de handbal masculin, CS Universitatea Suceava a primit pe teren propriu formaţia U Cluj.
Gruparea sueveană, într-o nouă formulă, şi-a dorit extrem de mult victoria în întâlnirea cu echipa ardeleană, însă a avut ghinion pe final de joc şi nu a obţinut decât un singur punct. Cum fiecare punct pierdut pe teren propriu valorează dublu, este de văzut cât va conta acest lucru în economia campionatului pentru suceveni.

Începutul meciului a aparţinut formaţiei gazdă care a condus ostilităţile încă din start. A fost 2-1 pentru CS Universitatea Suceava în minutul 5, 5-3 în minutul 10, 8-6 în minutul 15, 8-7 în minutul 20, 10-9 în minutul 25 şi 12-9 la pauză. Prima repriză a disputei dintre CSU Suceava şi U Cluj a parţinut aşadar primeia dintre ele, jocul bun pe atac şi intervenţiile inspirate ale portarului Iulian Andrei făcând în aşa fel încât gazdele să intre în avantaj la cabine. Primele 30 de minute reuşite în întâlnirea cu U Cluj au confirmat faptul că CS Universitatea Suceava joacă grozav în prima parte a meciurilor, aşa cum a făcut-o şi în Supercupa României de la Constanţa, dar se „taie” în repriza secundă.

La 12-9 la pauză niciun suporter al grupării sucevene nu se gândea la acest lucru, mai ales că elevii antrenorilor Stelian Bursuc şi Leonard Bibirig au început bine partea a doua a jocului cu U Cluj. Evoluţia bună a lui Mitrea, Acatrinei şi Besarab a făcut ca la un moment dat CSU Suceava să aibă şi 4-5 goluri avantaj pe tabela de scor. Forţa liniei de 9 metri a clujenilor şi jocul bun din apărare a făcut ca în minutul 25 scorul să fie doar 24-22 în favoarea sucevenilor. În acest moment, lipsa de experienţă a unora dintre tinerii jucători ai Universităţii Suceava şi-a spus cuvântul. Clujenii au marcat şi s-au apropiat la un gol, scor 24-23, iar sucevenii au ratat atacul.

Cu doar 80 de secunde înainte de finalul partidei, gazdele care se aflau în avantaj minim au făcut o greşeală copilărească în apărare prin Acatrinei, suceveanul ţinând un adversar după fluierul arbitrului fiind eliminat din joc pentru două minute. Cum atacul următor al grupării gazdă a fost în inferioritate numerică, el nu a avut luciditate şi U Cluj a revenit în atac cu 25 de secunde înainte de fluierul final la scorul ded 25-24 pentru CSU Suceava. Sucevenii au realizat cât de cât că trebuie de fragmentat jocul şi de făcut fault pentru trecerea timpului, dar s-au oprit absolut inexplicabil chiar în ultimele trei secunde.

Toată apărarea suceveană s-a blocat, la fel ca şi portarul Iulian Andrei şi Burcă a inscris de la 9 metri printr-o aruncare cu podeaua pe mijlocul porţii care a trecut pe sub portarul sucevean. A fost aşadar în final 25-25 în meciul dintre CS Universitatea Suceava şi U Cluj, un egal nemeritat al oaspeţilor care au fost conduşi pe tot parcursul partidei.

Păcat de punctul pierdut pe teren propriu în chiar prima etapă şi păcat de publicul iubitor de handbal din Suceava care a susţinut echipa favorită pe toată durata întâlnirii. Acest egal nu este un capăt de ţară mai ales dacă ne gândim că în campionatul precedent sucevenii au câştigat extrem de norocos şi la Cluj şi la Timişoara, de exemplu. Important este ca relaţiile de joc să se închege şi jucătorii să comunice mai bine între ei pentru că Suceava a demonstrat că este pregătită să-i adopte pe Besarab, Amihăiesei, Cântec şi Schroeder.

CSU Suceava: I.Andrei, Spiridon, Nedelcu – Acatrinei (6), Mitrea (7), Ţuţu, Roşu, Chiruţ, Gavriloaia (2), Schroeder, Bursuc (1), Pancu (1), Cântec (1), Besarab (4), Şoldănescu (1), Amihăiesei (2).
U Cluj: Stănescu, Szopka – Bondar (10), Mihai (6), Burcă (4), Lazăr (2), Turcu (1), Vlad Vlăduţ (1), Busecan (1).
“Aşa cum m-am aşteptat, am avut un meci foarte greu cu Univerisitatea Cluj pentru că lor le-a rămas nucleul de jucători de acum doi ani în timp ce noi am pierdut câteva piese de bază şi am întinerit lotul. Am condus pe întreaga durată a meicului cu excepţia ultimelor minute de final şi acest lucrur poate fi pus pe seama lipsei de experienţă a tinerilor noştri jucători. Au fost nişte nesincronizări în jocul nostru plus o eliminare gratuită pe final care ne-a lăsat în 5 jucători de camp şi a dat posibilitatea adversarului să găsească mai uşor breşe în defensive noastră. Trebuie să trecem acum peste acest meci şi să ne gândim la deplasarea următoare de la turda, una foarte dificilă.” a declarat antrenorul Stelian Bursuc.
,,Aşa cum ne-am aşteptat de altfel, gazdele au controlat în mare parte meciul, dar noi am continuat să credem în şansa noastră şi norocul ne-a surâs pe final când am egalat. Sincer am avut noroc în final, însă cred că era timpul ca şansa să fie şi de partea noastră asta după ce în campionatul trecut ne-au învins numai la un gol în ultimul minut. Eu cred că am făcut un joc foarte bine faza de apărare şi astfel am ţinut aproape de echipa din suceava. În plus de asta ne-am repliat foarte repede pentru că ştiam că ei nu se descurcă foarte bine la poziţional şi principalele lor arme sunt apărarea si contraatacul” a declarat antrenorul clujenilor Constantin Ştefan.