Fotbal – Liga a V-a: Progresul Salcea si Bradul Putna, lideri in prima si a doua serie la finalul turului de campionat

Progresul Salcea a încheiat pe primul loc turul seriei I a Ligii a V-a, după ce a trecut cu 4-0 de Flacăra Roşie Udeşti în etapa a XIII-a. În derbiul rundei, Şomuzul Preuteşti a câştigat în faţa celor de la Ţomuz Fălticeni cu 1-0. Potrivit unei decizii a AJF Suceava, campionatul seriei I va continua şi la sfârşitul acestei săptămâni cu jocurile din cadrul primei etape a returului, aceasta fiind ultima runda programata in 2011.

Seria I – Rezultatele etapei a XIII-a:

Voinţa Bursuceni – Voinţa Hirtop 3-1
Recolta Fântânele – Steaua Dumbraveni 2-0
Progresul Salcea – Flacăra Roşie Udeşti 4-0
Viitorul Vereşti – Voinţa Zvoriştea 3-0
Sporting Buneşti – Avântul Baia 4-0
Foresta Râşca – Inter Capu Câmpului 0-5
Şomuzul Preuteşti – Şomuz Fălticeni 1-0

Clasament:

1. Progresul Salcea 13 11 0 2 29-7 33
2. Şomuz Fşlticeni 13 9 2 2 47-16 29
3. Voinţa Zvoriştea 13 8 2 3 32-28 26
4. Recolta Fântânele 13 7 2 4 28-16 23
5. Viitorul Vereşti 13 7 1 5 31-23 22
6. Şomuzul Preuteşti 13 7 1 5 22-18 22
7. Sporting Buneşti 13 7 0 6 33-26 21
8. Steaua Dumbrăveni 13 5 3 5 23-24 18
9. Voinţa Hârtop 13 5 2 6 26-34 17
10. Inter Capu Câmpului 13 5 1 7 25-27 16
11. Flacăra Roşie Udeşti 13 4 3 6 28-35 15
12. Voinţa Bursuceni 13 4 0 9 23-32 12
13. Avântul Baia 13 3 1 9 23-38 10
14. Foresta Râşca 13 0 0 13 8-54 0

Bradul Putna a rămas pe primul loc al seriei a II-a a Ligii a V-a la finalul turului de campionat după victoria din devans la Unirea Horodnic. Nici Avântul Grămeşti nu a schimbat locul secund pentru că a învins pe Bucovina Şerbăuţi. Flacăra Vicovu de Jos a urcat în clasamentul seriei după ce a depăşit pe Bucovina Rădăuţi cu 3-1.

Seria a II – Rezultatele etapei a XIII-a:

Flacăra Vicovu de Jos – Bucovina Rădăuţi 3-1
Unirea Horodnic – Bradul Putna 1-3
Avântul Grămeşti – Bucovina Serbăuţi 2-1
Viitorul Adâncata – Ştiinţa Mitocul Dragomirnei 1-0
Danalis Zvoriştea – Locomotiva Dorneşti 2-2

Clasament:

1. Bradul Putna 11 11 0 0 57-11 33
2. Avântul Grămeşti 11 7 1 3 26-22 22
3. Flacăra Vicovu de Jos 11 6 2 3 33-20 20
4. Viitorul Adâncata 11 5 3 3 23-12 18
5. Progresul Frătăuţii Vechi 11 5 2 4 24-19 17
6. Bucovina Şerbăuţi 11 4 1 6 25-26 13
7. Locomotiva Dorneşti 11 4 1 6 21-25 13
8. Bucovina Rădăuţi 11 3 4 4 18-26 13
9. Danalis Zvoriştea 11 3 3 5 16-38 12
10. Ştiinţa Mitoc 11 2 4 5 10-17 10
11. Victoria Păltinoasa 11 2 4 5 12-25 10
12. Unirea Horodnic 11 1 1 9 17-41 4