Fotbal. Liga a III-a – Prima victorie pe teren strain

Leonard Pascani – CS Juventus Falticeni 1 – 2
Esecul usturator înregistrat de falticeneni în etapa precedenta, 0-5 pe teren propriu cu Poli II Iasi a fost dat uitarii. În cadrul etapei a V-a, fotbalistii lui Ovidiu Murariu, Bogdan Grosu si Marius Lup au avut un singur obiectiv: victoria. Formatia gazda, Leonard Pascani, a început nesperat de bine jocul si dupa un sfert de ora, Caliniuc a marcat pentru 1-0. Fotbalistii falticeneni au strâns rândurile si au revenit rapid în joc reusind egalarea, în minutul 30 prin Andrei Aileni. Golgheterul oaspetilor a marcat cu un sut din întoarcere, din 8 metri. În minutul 34 gazdele au ramas în 9 oameni de câmp dupa eliminarea lui Chiper si oaspetii au trecut la cârma jocului irosind ocazii clare de gol prin Prisaca, Pantea si Cara. Golul izbavitor a venit în minutul 84 si a fost opera lui Suleru. Juventus a evoluat în alcatuirea: Mihai – Sava, Ciopraga, Berezoschi, O. Bosancu – P.Bosancu, Suleru, Ad. Pânzaru, Cozma – Cara, A. Aileni. Cu cele 3 puncte obtinute la Pascani, Juventus urca pe locul 10 în clasamentul Seriei I si se pregateste pentru derbiul sucevean, care avea loc etapa viitoare, pe stadionul “Nada Florilor” cu CSM Raraul Câmpulung Moldovenesc, o echipa aflata în mare foame de puncte.