Fotbal, Liga a III-a – Cetatea nu se dezminte

Cetatea Suceava – Willy Bacau 5 – 0 (4 – 0)
Indiferent de numele adversarului elevii lui Marian Pana si Florin Cristescu par a avea o norma de goluri stabilita pentru a marca. Au fost 7 cu Ceahlaul II, 6 cu  meciul cu Leonard Pascani iar vineri, în meciul contra celor de la Willy Bacau, sucevenii au marcat de 5 ori, având dupa 5 etape o medie de peste 4 goluri pe meci.
Partida a fost la discretia gazdelor. Dicher si-a recapatat apetitul ofensiv si a deschis scorul în minutul 1 dupa o pasa excelenta trimisa de Cojenel. În minutul 17, Iordache a majorat avantajul de pe tabela de marcaj. La 2-0, sucevenii au respectat tiparul meciurilor din acest campionat de acasa si a urmat o sarabanda de ratari, una mai mare decât cealalta.
În minutul 38, Iordache a realizat dubla, înscriind cu un sut sec la coltul lung. Scorul cu care s-a intrat la vestiare, 4-0, a fost stabilit în ultimul minut al primei reprize. Celpan a luat o actiune pe cont propriu l-a angajat bine pe Cojenel care nu a ezitat si si-a trecut numele pe lista marcatorilor.
Partea a doua a jocului a aratat o echipa a gazdelor mai relaxata în timp ce oaspetii au fortat de câteva ori marcarea golului de onoare. Cu toate acestea, cei care au înscris cu fost tot sucevenii, Dicher realizând si el dubla. În minutul 65 Halip a centrat bine de pe partea dreapta a atacului si fostul capitan al Cetatii a stabilit scorul final.
Putea fi 6-0 cu 5 minute înainte de final dar Apetri a ratat penaltiul obtinut de brazilianul Dimas Braz. Bacauanii au ramas în 10 jucatori dupa elimarea portarului Stelea pentru unn fault asupra lui Dimas.
Marian Pana i-a trims în teren pe: Rohetki – Leuciuc, Ungureanu, Nicolau, Halip – Cojenel (Mitruc, 66), Celpan (Dimas Braz, 83), Onciu, Tomaz Donizete (Apetri, 40) – Dicher, Iordache (Stanescu, 71).
În urma acestui succes, Cetatea ramâne pe primul loc al clasamentului, cu 15 puncte si un golaveraj impresionant, 22 – 0. Politehnica Galati, singura echipa care mai avea maximum de puncte înaintea acestei runde a remizat 0-0, pe teren prorpiu cu CF Braila.
Etapa viitoare, sucevenii se vor deplasa la Pascani pentru a înfrunta CFR-ul din localitate, meciul urmând a se disputa vineri, 21 septembrie de la ora 17.