Handbal. Liga Nationala – Aproape egali cu Steaua!

CS Universitatea Bucovina Suceava – Steaua MFA Bucuresti 29 – 30 (16 – 18)

Încurajati de rezultatele excelente obtinute în primele doua etape de echipa favorita, iubitorii handbalului din Suceava au luat cu asalt sala de sport a LPS-ului pentru a urmari înfruntarea cu vicecampioana Steaua. Chiar daca s-au impus, la limita, 29-30, „militarii” au avut destule emotii si au simtit pe propria piele forta echipei antrenate de Petru Ghervan.

Meciul a început bine pentru gazde care dupa un prim atac esuat al stelistilor au deschis scorul prin Cristi Adomnicai. Au urmat însa câteva atacuri purtate în viteza la ambele porti astfel ca în minutul 5, scorul era 2-5 în favoarea elevilor lui Radu Voina. Adomicai, Chirut, Tutu si Mitrea au înscris pe rând iar portarul Andrei a avut câteva interventii execelente si la jumatatea primei reprize, scorul era egal, 9-9. Încurajati frenetic de cei 700 de spectatori prezenti la meci, sucevenii au tinut aproape de echipa bucuresteana care nu s-a putut distanta în prima repriza la mai mult de patru goluri (13-17). Finalul primei parti a jocului a apartinut elevilor lui Petru Ghervan, Adi Mitrea fructificând impecabil doua aruncari de la 7 metri. Scor la pauza, 16-18.

Repriza secunda a început excelent pentru universitari, Mitrea si Bibirig restabilind egalitatea de pe tabela de marcaj. A fost momentul în care au intervenit arbitrii Plesa si Pripas. Bibirig si Bojo Rudic au intrat într-un clenci dupa ce sârbul s-a interpus în fata balonului la o faza la care sucevenii puteau pleca pe contraatac. Bucovina Suceava avea sa ramâna chiar în patru oameni, Tcaciuc fiind si el eliminat doua minute. Chiar si asa Steaua se distanteaza doar la doua goluri dupa ce Gavriloaia si Adomnicai au ratat din situatii foarte bune. Leonard Bibirg face dovada experientei si valorii pe care le are si înscrie pentru 21-21, apoi pentru 23-23. Ultimul sfert de ora avea sa fie extrem de tensionat si presarat cu numeroase întreruperi cauzate de suprafata de joc. Dupa ce tabela a aratat scorul 26-26, ambele formatii au ratat câte trei atacuri succesive. Totusi Steaua a reusit sa marcheze prin Viorel Mazilu, proaspat introdus pe teren, Rudic si Vujadinovic, cel din urma fiind unul dintre cei mai buni oameni de pe teren. Fara gol marcat timp de 8 minute, sucevenii pareau ca au dezarmat. Nu a fost însa asa. Adomnicai mai ridica o data sala în picioare, Ignat înscrie cu spatele la poarta, Pralea are o interventie foarte buna si Bursuc, pe contraatac, aduce echipa locala la un singur gol de vicecampiona României, 29-30. Tabela electronica arata ca mai erau de disputat 10 secunde. Stelistii s-au aparat foarte bine si în final Bursuc, de la noua metri, a aruncat peste zidul ros-albastrilor dar si peste poarta.

Înfrângere la limita a baietilor nostri si marile formatii din Liga Nationala au mai primit un avertisment. În urma acestui rezultat, CS Universitatea Bucovina Suceava ramâne pe locul sase al clasamentului, cu 4 puncte, unu mai mult decât campioana HCM Constanta. În runda a IV-a sucevenii vor evolua la Baia Mare, în compania echipei HC Minaur.

Steaua a urcat pe prima treapta a ierarhiei cu maximum de puncte dar si cu amintirea unui joc pentru a carui victorie a muncit din greu.

1.       Steaua MFA                       3        3        0        0        97-84  6p

2.       HC Odorhei                        3        2        1        0        79-66  5p

3.       Stiinta Bacau                     3        2        1        0        89-80  5p

4.       CSM Oradea                       3        2        1        0        87-79  5p

5.       UCM Resita                        3        2        0        1        104-88 4p

6.         Bucovina Suceava               3          2          0          1          90-88 4p

7.       HCM Constanta                   3        1        1        1        72-72  3p

8.       Minaur Baia Mare                 3        1        1        1        82-91  3p

9.       Energ. Pandurii Tg. Jiu          3        1        0        2        78-78  2p

10.     Uztel Ploiesti                       3        1        0        2        71-74  2p

11.     CSM Medgidia                      3        0        1        2        78-87  1p

12.     Dinamo Baumit                     2        0        0        2        52-59  0p

13.     Poli. Izometal Timisoara         2        0        0        2        52-61  0p

14.     Romvag Caracal                   3        0        0        3        63-87  0p