FOTBAL » Grupele UEFA

Forul european de fotbal a stabilit marti, la Nyon, componenta celor opt grupe ale Cupei UEFA pentru sezonul 2007/2008, România nefiind reprezentata de nicio echipa în aceasta faza a competitiei.
Partidele din grupele Cupei UEFA vor avea loc între 25 octombrie si 20 decembrie. Fiecare echipa va evolua doua meciuri pe teren propriu si doua în deplasare.
Componenta grupelor Cupei UEFA:

Grupa A: AZ Alkmaar, Zenit, Everton, Nurnberg, Larissa.

Grupa B: Panathinaikos, Lokomotiv Moscova, Atletico Madrid, FC Copenhaga, Aberdeen.

Grupa C: Villarreal, AEK Atena, Fiorentina, Mlada Boleslav, Elfsborg.

Grupa D: FC Basel, Hamburg, Rennes, Dinamo Zagreb, Brann.
Grupa E: Bayer Leverkusen, Sparta Praga, Spartak Moscova, Toulouse, FC Zurich.

Grupa F: Bayern Munchen, Bolton, Braga, Steaua Rosie Belgrad, Aris.

Grupa G: Anderlecht, Tottenham, Getafe, Hapoel Tel-Aviv, Aalborg.

Grupa H: Bordeaux, Austria Viena, Galatasaray, Panionios, Helsingborg.
Ocupantele primelor trei locuri din fiecare grupa se califica în 16-imile Cupei UEFA, iar acestor echipe li se vor adauga cele opt ocupante ale locului 3 din grupele Ligii Campionilor.
România a avut patru echipe în Cupa UEFA, însa niciuna nu a ajuns în grupe. Venita din Cupa UEFA Intertoto, Otelul Galati a fost eliminata în turul al doilea preliminar al Cupei UEFA, la fel ca CFR Cluj. Rapid a fost eliminata de FC Nurnberg, în turul întâi, iar Dinamo, venita din Liga Campionilor, a fost eliminata tot în primul tur de Elfsborg.