HANDBAL » UNIVERSITATEA SUCEAVA – PANDURII TG. JIU 33-27 » Victorie prea lejera pentru handbalistii suceveni

Victorie prea lejera pentru handbalistii suceveni

Handbalistii suceveni au înregistrat a treia victorie în campionatul Ligii Nationale învingând cu 33 – 27 Pandurii Tg Jiu. Universitatea a  urcat astfel, dupa cinci etape, pe locul 5 în clasament, o pozitie mai jos de Steaua.
Din tribune, meciul elevilor lui Petru Ghervan si Leonard Bibirig, a parut lejer, sucevenii zburdând practic în primele 15 minute când tabela arata un elocvent 13-7. A fost un prim sfert de ora când gazdele au jucat asa cum s-au obisnuit spectatorii veniti la Liceului cu Program Sportiv, adica sigur si în viteza. Simtind poate ca ieri au fost mai buni ca oltenii, gazdele s-au relaxat si le-au permis oaspetilor sa-si faca jocul, sa înscrie, si sa le stea în coasta restul partied la o diferenta de 5 goluri, pâna la sfârsitul primei reprise. Pauza i-a gasit pe suceveni cu acelasi avantaj, scor 18-13, dar si pentru ca portarii Iulian Andrei si Bogdan Pralea  au reusit sa apere, 2 atacuri si o lovitura de la 7 metri.

Bursuc înscrie primul gol al sucevenilor din repriza secunda, pornita de gazde în aceeasi tinuta “lejera” de meci. La 20-15 pentru Universitatea, Leonard Bibirig salta cu mult calitatea prestatiei baietilor lui  si înscrie de trei ori, si tot el pune pieptul înainte la un atac al Pandurilor. Astfel, în minutul 40, sucevenii conduc la 8 puncte, cea mai mare diferenta de pe parcursul meciului, 25 – 17. Cu o prestatie buna a portarilor, cu Gavriloaia în pofta de gol si cu Chirut a carui brat devine tot mai puternic, cu “Bibi” care si-a tras echipa în sus de câte ori a fost nevoie  Universitatea Suceava a învins Lignitul Pandurii Tg. Jiu, cu scorul 33-27 si raporteaza 7 puncte acumulate din 5 meciuri. Cei mai buni marcatori : Gavriloaia (7), Bibirig si Chirut (6)

Etapa viitoare, sucevenii pleaca la Medgidia.

“Poneiul” de la Tg Jiu

O impresie deosebita a facut publicului sucevean Adrian Enache, decarul formatiei Pandurilor, care a avut greaua misiune de a-l tine departe de semicerc pe Leonard Bibirig. Grea, într-adevar, când Enache masoara cam 1,60 m, iar Bibi peste 1, 80 si din delicatete, nu comparam si gabaritul celor doi jucatori. În ciuda acestor diferente, “poneiul” oltean si-a facut treaba cu success, chiar daca în anumite faze semana cu un ursulet Koala strângând în brate un eucalipt. Prezent peste tot, el a fost cel mai bun jucator al oaspetilor, îndeplinindu-si cu success si misiunea de marcaj a masivului antrenor jucator al sucevenilor care a marcat doar de sase ori.

“Felicitari pentru victorie, dar astea sunt doar pentru azi”

A declarat directorul tehnic al Universitatii Suceava, la conferinta de presa de dupa meci. Petru Ghervan s-a entuzismat foarte scurt timp pentru cele 2 puncte câstigate ieri de elevii sai. “Bibirig a fost cel care a scos echipa din impas atunci când a trebuit. Restul au jucat asa cum trebuie, doar primele 15 minute si desi tabela a aratat la final o diferenta de 7 goluri, este peste nivelul aratat de Suceava în teren. Felicit însa baietii pentru victorie, dar astea sunt doar pentru azi. Vine meciul cu Medgidia”, a încheiat el.

Sorin Toacsen, fostul international al României, component sal lotuluui national si cel care pregateste de fapt formatia  Pandurii Tg Jiu s-a dovedit politicos,. Cum sta bine unui oaspete. “În teren a existat o singura echipa, a Sucevei. Meciul s-a jucat practic în primele minute când s-a creat diferenta de 7 goluri” a fost de parere Toacsen. El a acuzat pentru jocul neperformant al echipei sale un “blocaj” psihic, referindu-se probabil la faptul ca, având obiectiv anul acesta un loc în primele 8 echipe ale Ligii, handbalistii olteni n-au reusit decât o singura victorie.

Campioana, remiza cu nou promovata de la Odorhei

Surpriza etapei a cincea a Ligii Nationale de handbal a fost cea din urma meciului HC Odorhei – HCM Constanta. Prima formatie, nou promovata anul acesta, si lidera pâna ieri, a clasamentului a remizat 25-25 cu campioana României. Semn ca acest campionat nu seamana cu niciunul de pâna acum, ca cei mari nu mai par atât de mari, iar cei mici nu sunt deloc mici, nici Dinamo si Steaua n-au stralucit în meciurile de ieri. Ambele formatii au obtinut victoria, dar numai la un punct diferenta si se pare ca au fost meciurile portarilor, pentru ca s-au marcat putine goluri. Dinamo a învins acasa pe Minaur Baia Mare cu 24 -23, iar Steaua a batut Izometal Timisoara în Banat, cu 21-20.

7.CSM D&C Oradea  5 2 1 2 146 143 5

8.Minaur Baia Mare  5 1 2 2 132 142 4