Fotbal, Liga a III : Cetatea nostra este mai buna decat a nemtenilor

Cetatea Suceava – Cetatea Tg. Neamt  1 – 0 (0 – 0)

Penultima etapa a Ligii a III-a a consemnat o noua victorie pentru Cetatea Suceava, a 15-a din acest campionat. Echipa locala de fotbal a câstigat, la limita, scor 1-0, meciul disputat marti, pe stadionul „Areni”, în compania Cetatii Tg. Neamt si ramâne neînvinsa în actuala stagiune.

Elevii lui Marian Pana au avut o prima repriza foarte buna în care si-au creat numeroase situatii de a marca dar, fie norocul, fie portarul Cordun s-au opus deschiderii scorului. Vasile Dicher a marcat în minutul 2 dar reusita sa a fost anulata corect, pe motiv de offside. Un minut mai târziu a iesit la rampa celalalt atacant al sucevenilor, Vespazian Colban, dar sutul „septarului” a fost respins de goalkeeperul nemtenilor.

Acelasi Colban a mai avut doua ocazii bune de a înscrie în minutele 8, 19 si 23, la ultima dintre acestea ex-botosaneanul ratând singur cu portarul Cetatii Tg. Neamt. Play-maker-ul Cetatii, Ionel Celpan a fost, din nou, unul dintre cei mai buni oameni de pe teren, majoritatea paselor sale transformându-se în ocazii clare de gol. Finalul primelor 45 de minute a consemnat un scor alb pe tabela de marcaj. Imediat dupa reluarea jocului, Dicher face un un-doi cu Cojenel dar rateaza incredibil din trei metri. Oapetii au facut pasul înapoi iar Cetatea a atacat în valuri. În minutul 63, Colban suteaza puternic dar mingea este respinsa de Boghitoi, de pe linia portii pentru ca, un minut mai târziu, proaspat intrat pe teren, Apetri sa-l surprinda pe portarul neamtean cu un sut din afara careului. 1-0 pentru Cetatea. La acest scor, elevii lui Marian Pana au facut pasul înapoi.

Oaspetii au prins curaj si numai interventiile spectaculoase ale lui Rohetki din minutul 85 au pastrat avantajul galben-albastrilor. Ultima ocazie a gazdelor i-a apartinut lui Celpan, al carui sut, de la 30 de metri, a trecut putin peste poarta nemteana. Cetatea a evoluat în formula: Rohetki – Leuciuc, Nicolau (cpt.), Ungureanu, Halip – Cojenel (Iordache, 90), Onciu, Celpan, Mitruc (Apetri, 60) – Dicher (Stanescu, 90), Colban (Homneac, 69). În etapa a XVII-a, ultima a returului, care se va disputa vineri, 23 noiembrie, echipa locala va înfrunta Politehnica Galati, în deplasare. Dupa ce vineri a însotit echipa în deplasarea de la Bârlad, galeria suceveana a fost si la întâlnirea cu Cetatea Tg. Neamt alaturi de formatia favorita. Cei 30 de fani înflacarati i-au încurajat pe galben-albastri pe toata durata meciului.

Mai mult, în repriza a doua, câtiva dintre acestia au ramas la bustul gol desi termometrele nu indicau mai mult de 3-4 grade. E si acesta un mod de a demonstra cât de atasati pot fi unii suporteri fata de Cetatea, iar parcursul de pâna acum al sucevenilor îi multumeste pe fani. Celelalte doua formatii sucevene angrenate în Liga a III-a, Juventus Falticeni si CSM Raraul Câmpulung Moldovenesc au devenit vecine de clasament. Elevii lui Ovidiu Murariu au pierdut cu scorul de 1-2 partida de la Bârlad.

Falticenenii au încasat primul gol în minutul 1, autor Ghiceanu, pentru ca, dupa un sfert de ora tabela sa indice 2-0 pentru nou-promovata FC Bârlad. Golul oapetilor a fost reusit de ex-suceveanul Vladimir Prisaca, în minutul 35. CSM Raraul Câmpulung, echipa antrenata de jucatorii Mândrila si Popescu a remizat, 0-0, acasa, cu ocupanta locului trei, Aerostar Bacau.

Clasament

1.       Cetatea Suceava                16      15      1        0        44-4   46p

2.       Pambac Bacau                    16      10      4        2        34-16  34p

3.       Aerostar Bacau                   16      9        4        3        19-10  31p

4.       Politeh. Galati                     16      9        3        4        20-10  30p

5.       FC Bârlad                          16      9        2        5        21-19  29p

6.       FCM Bacau II                     16      7        5        4        22-15  26p

7.       Cetatea Tg. Neamt             16      8        1        7        29-27  25p

8.       Willy Bacau                       16      7        4        5        29-32  25p

9.       Poli Iasi II                         16      5        6        5        22-17  21p

10.     Otelul Galati II                    16      6        2        8        24-20  20p

11.     CF Braila                           16      6        4        6        22-22  19p

12.     Ceahlaul II                        16      5        2        9        15-19  17p

13.     Juventus Falticeni               16      4        4        8        12-25  16p

14.     CSM Raraul C-lung              16      4        3        9        17-30  15p

15.     CFR Pascani                       16      4        2        10      15-25  14p

16.     Laminorul Roman                 16      4        2        10      17-28  14p

17.     Bujorul Tg. Bujor                 16      2        4        10      10-30  10p

18.     Leonard Pascani                 16      1        5        10      20-43  8p

Etapa viitoare (vineri, 23 noiembrie): Cetatea Tg. Neamt – FC Bârlad,