Fotbal : Ogararu integralist

Ajax Amsterdam are parte de un nou sezon slab. „Lancierii” au pierdut un nou meci duminica seara, chiar în fata propriilor suporteri, în cadrul etapei cu numarul 13 din Eredivisie.

Cu Ogararu integralist si cu Nicolae Mitea neinclus în lot, Ajax a fost învinsa cu scorul de 1-3 de formatia NAC Breda. Scorul a fost deschis printr-un autogol al „lancierului” Vertonghen, în minutul 25. Dupa pauza, tot oaspetii au fost mai prezenti în joc si au fortat, reusind alte doua goluri, prin Amoah si prin Ammi, în minutele 68 si 88. Golul de onoare al oaspetilor a fost reusit de Huntelaar, golgeterul Ajaxului punctând în ultimul minut de joc.

Eredivisie, alte rezultate:

FC Twente – AZ Alkmaar: 2-1 (Nkufo 43, 59 / Pelle 72)

Feyenoord – Heracles Almelo: 6-0 (Makaay 1, 26, Hofland 90, Slory 67, Van Bronckhorst 72, Wijnaldum 74)

NEC Nijmegen – Heerenveen: 0-1 (Poulsen 41)