CM Handbal : Rusia isi pastreaza titlul mondial

Este cert! Rusia domina handbalul feminin mondial si o face în cel mai clar mod cu putinta. Dupa CM câstigat în 2005 în fata propriilor fani si dupa turneul Jocurilor Olimpice de la Atena, elevele lui Evgheni Trefilov s-au reîncoronat printesele ale lumii, câstigând finala Mondialelor, în fata redutabilei echipe nationale a Norvegiei.

Cele doua echipe s-au mai întâlnit în acest turneu francez. Atunci, într-un meci din grupa principala I, au învins nordicele. Duminica, în finala, victorioase au fost rusoaicele, dupa un meci dominat „da capo al fine”. La pauza, ex-sovieticele conduceau deja la patru goluri (16-12). Dupa alte 30 de minute în care au facut legea, campioanele mondiale s-au impus la cinci goluri: 29-24. Ambele echipe au obtinut, odata cu medaliile, calificarea automata la Jocurile Olimpice din 2008.