Fotbal. Liga a IV-a- Retrospectiva turului

Rapid CFR Suceava – liderul iernii

Meciurile etapei a XV-a, ultima a turului de campionat în Liga a IV-a, s-au desfasurat sâmbata, 17, si duminica, 18 noiembrie. Sâmbata, în prologul etapei, a avut loc derbiul turului, meci în care s-au întâlnit ocupantele locurilor I si II dupa 14 etape, doua echipe care s-au aflat în permanenta pe podium pe tot parcursul turului. Pe stadionul „1 Mai” din Itcani s-au aflat fata în fata Rapid CFR Suceava (locul II în clasament) si Cetatea II Suceava Arbore (locul I). La sfârsitul celor 90 de minute, 2-0 (0-0), la capatul unei partide cu final dramatic, succes important pentru feroviari. Cele doua formatii au jucat un fotbal de mare angajament, pe un teren greu, acoperit cu zapada, cum de altfel vor fi toate terenurile în aceasta ultima etapa a turului.

Terenul greu a solicitat la maximum forma fizica a jucatorilor, tehnicitatea majoritatii jucatorilor din ambele formatii fiind undeva în planul doi. S-au întâlnit doua echipe valoroase, în care activeaza numerosi jucatori foarte buni, unii chiar peste nivelul competitiei. Întâlnirea a fost echilibrata, cu faze de atac de ambele parti, care i-au remarcat pe ambii portari: Pascal (Rapid) si Constantin (Cetatea II). Sa mentionam ca în minutul 89 scorul era egal 0-0, un scor care multumea echipa oaspete, dar survine un hent clar în careul celor de la Cetatea II, iar penaltiul acordat de arbitrul Silviu Pintea (Falticeni) este transformat de Marius Ciobanu, care deschide astfel scorul. Un minut mai târziu înscrie si Stamate pentru 2-0, scor cu care se va încheia partida, prilej pentru itcaneni de a scanda imnul ceferistilor „Suntem peste tot acasa, portile ni se deschid, nu-i echipa mai frumoasa si iubita ca Rapid”. În urma acestui rezultat, Rapid CFR a egalat la puncte Cetatea II si cu un golaveraj mai bun, a trecut pe primul loc.

Dornenii au învins cu 3-0 la Moldovita pe Foresta prin hattrick-ul lui Cobzariu din minutele 6, 51 si 89 si se va clasa pe locul trei al clasamentului, la doua puncte în urma liderului.

Final bun de sezon si pentru Clubul Sportiv Gura Humorului, care a învins cu 4-0 pe CSM Bucovina Radauti, în urma unui joc de buna calitate sportiva, între doua echipe care au în componenta fotbalisti mingicari. Desi terenul a fost acoperit cu un strat subtire de zapada, jucatorii ambelor echipe au stapânit perfect mingea. Golurile au fost înscrise de Gafita, minutul 45, Cainari, minutul 49, Cocar, minutul 53, si D. Negrea, minutul 74.

Un joc foarte disputat a fost cel dintre Florconstruct Patrauti si Bradul Putna, joc încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea patrautenilor, prin reusitele lui Stoian, minutul 16 si Nicolae Niga, minutul 51.

1.       Rapid CFR Suceava             15      13      0        2        48-12  39p

2.       Cetatea II Suceava Arbore   15      13      0        2        49-14  39p

3.       Dorna Vatra Dornei              15      12      1        2        55-17  37p

4.       CS Gura Humorului               15      11      0        4        46-12  33p

5.       Juventus II Falticeni            15      9        2        4        33-17  29p

6.       Bucovina Radauti                15      8        0        7        22-32  24p

7.       Bradul Putna                      15      7        2        6        30-21  23p

8.       Florconstruct Patrauti         15      6        3        6        36-24  21p

9.       Bucovina Badeuti                15      7        0        8        22-26  21p

10.     Unirea Boroaia                    15      6        2        7        29-29  20p

11.     Zimbrul Siret                      15      6        0        9        30-36  18p

12.     Minerul Iacobeni Ciocanesti  15      5        1        9        28-49  16p

13.     Foresta Moldovita               15      4        2        9        11-25  14p

14.     Avântul Todiresti                15      3        1        11      18-54  10p

15.     Flacara Rosie Udesti            15      3        0        12      18-53  9p

16.     CSO Viitorul Liteni               15      1        0        14      8-55   3p