Fotbal : Marius Niculae, la a treia „dubla” pentru Inverness

Glasgow Rangers a trecut pe locul întâi în prima liga scotiana de fotbal, dupa ce a învins cu 2-0, pe teren propriu, Dundee United, în timp ce St Mirren si-a sporit sansele de salvare de la retrogradare gratie victoriei cu 2-1 în fata celor de la Hibernian.

Inverness a câstigat de asemenea, scor 3-0, partida cu Gretna, Marius Niculae fiind autorul a doua dintre reusitele gazdelor. Românul a deschis scorul în minutul 34, iar mijlocasul John Rakin a „dublat” avantajul celor de Inverness cu cinci minute înainte de pauza, din penalti. Niculae a marcat pentru a doua oara în minutul 43, stabilind scorul final si reusind a treia sa „dubla” în campionat.

Înaintea partidelor s-au tinut momente de reculegere, iar jucatorii au purtat banderole negre în memoria fostului capitan al lui Motherwell, Phil O’Donnell, care a murit în timpul unui meci.