Handbal. Liga Nationala : Doua puncte la „zestrea” handbalistilor universitari

CS Universitatea Suceava – HC Minaur Baia Mare 35-28 (16 – 16)

Daca în meciul din turul campionatului, universitarii au avut noroc, obtinând un pretios punct chiar la Baia Mare, dupa ce gazdele de atunci au ratat o aruncare de la 7 metri în ultimele secunde ale întâlnirii, duminica, elevii lui Petru Ghervan au demonstrat înca o data ca sunt una dintre echipele valoroase din Liga Nationala.

În fata unei formatii de traditie în handbalul românesc, sucevenii au jucat exact si au reusit sa mai adauge doua puncte la „zestrea” deja existenta. Luând în considerare si partida din tur, putem spune ca CS Universitatea Suceava si Minaur Baia Mare s-au aflat la egalitate timp de trei reprize. A patra (a doua parte a meciului de duminica) a fost cea care a facut diferenta între cele doua grupari. Cu Iulian Andrei si Bogdan Pralea într-o forma de zile mari si cu un joc precis, gazdele au transat soarta întâlnirii în favoarea lor.

Prima repriza a stat sub semnul echilibrului, în minutul 5 scorul fiind 5-4 în favoarea handbalistilor nostri. Razvan Gavriloaia a avut un start de meci fulminant, în care a reusit sa marcheze de trei ori, iar portarul Bogdan Pralea a avut câteva interventii foarte bune. Odata cu trecerea timpului, sucevenii au reusit sa se distanteze pe tabela de marcaj, însa nu decisiv. Cel mai mare avantaj pe care studentii l-au avut în prima parte a confruntarii a fost de patru goluri, acesta înregistrându-se în minutul 18, când scorul era 12-8. Cu cinci minute înainte de intrarea la vestiare, profitând de câteva ratari la rând ale handbalistilor lui Ghervan, oaspetii s-au apropiat la doar doua goluri, scor 15-13. Ionut Irimus, portarul Minaurului, a avut câteva interventii salvatoare pe final de repriza, astfel ca, dupa 30 de minute de joc, cele doua echipe se aflau la egalitate, scor 16-16 si „of-ul” tribunei se simtea din plin.

Desi cei care au marcat primii dupa reluarea jocului au fost elevii lui Petre Avramescu, Vizhbovsky înscriind pentru 16-17, repriza a doua avea sa faca diferenta. Cele doua echipe au mers cap la cap timp de 7 minute, scor 20-20, în minutul 37. A urmat o perioada de joc, de aproximativ 9 minute, în care portarul Iulian Andrei s-a dovedit a fi un adevarat înger pazitor al sucevenilor, el aparând absolut tot. În replica, pe contraatac, Gavriloaia, Adomnicai, Bibirig, Chirut si Bradatan (de trei ori) au facut ca diferenta de pe tabela de marcaj sa fie una linistitoare, 30-21. Pâna la finalul meciului mai erau zece minute, însa publicul simtea deja ca echipa favorita este aproape de un nou succes. Baimarenii au mai înscris si ei prin Vizhbovsky, Kovacs, Babici si Pop, universitarii au replicat prin Mitrea, Chirut si Adomnicai, iar la final tabela a aratat 35-28, un rezultat conform cu evolutia din teren a celor doua echipe.

Victoria cu Minaur îi pozitioneaza pe suceveni pe locul 7 în Liga Nationala si le confera un moral bun pentru meciul din runda urmatoare, în deplasare la Tg. Jiu, în fata unei echipe aflate în mare foame de puncte.

Au marcat:

CS Universitatea: Adomnicai (6), Gavriloaia (6), Bibirig (6), Chirut (5), Bradatan (3), Ignat (3), Mitrea (1), Tutu (1).

Minaur Baia Mare: Bondar (6), Sabou (5), Vizhbovsky (5), Pop (4), Babici (2), Kovacs (2), Surducan (2), Varady (1), Fotonea (1).

La conferinta de presa de la finalul meciului dintre CS Universitatea Suceava si HC Minaur Baia Mare,  antrenorul Petre Avramescu a precizat ca formatia sa are ca obiectiv pentru acest sezon evitarea retrogradarii. „La banii si lotul de care dispunem noi în acest an, nu ne putem gândi decât sa evitam retrogradarea. Este o editie de campionat foarte grea, cu numeroase surprize. Acum poti fi pe locul cinci, iar dupa doua etape poti fi la retrogradare. Cred ca jucatorii nostri s-au relaxat prea mult dupa victoria cu UCM Resita, iar asta ne-a costat azi. Stiam foarte bine echipa suceveana si ne-am pregatit asa cum se cuvine pentru acest joc. Meciul a fost decis de cele zece minute foarte bune din repriza a doua ale gazdelor, în care portarul lor a facut minuni, iar noi am gresit mult. Ei au speculat foarte bine brambureala din defensiva noastra. În orice caz, vreau sa-i felicit pe adversarii nostri de azi si sa le urez succes în continuare” – a declarat oficialul baimarean. Acesta a criticat si decizia FRH de a reduce numarul de echipe din prima liga, de la 14 la 12, considerând hotarârea ca fiind una nu tocmai potrivita.

Înaintea meciului cu Minaur Baia Mare, antrenorul Petru Ghervan îsi avertizase jucatorii cu privire la importanta si dificultatea confruntarii de duminica. Tehnicianul sucevenilor a precizat ca ar fi fost multumit si cu o victorie la limita, importante fiind cele doua puncte puse în joc. „Îmi doream o victorie la un gol, jumatate de gol sau chiar un sfert de gol. Doar victorie sa fie! Azi, baietii s-au mobilizat foarte bine si s-a dovedit înca o data ca atunci când mobilizarea si daruirea sunt însotite de luciditate, nu are cum sa nu iasa bine. Noi ne-am pregatit foarte bine meciul cu Minaur Baia Mare, dar chiar si asa au mai fost greseli individuale” – a declarat Petru Ghervan.

Tehnicianul Universitatii Suceava a mai precizat ca sunt sanse ca Ioan Tcaciuc sa fie recuperat pâna la meciul din etapa urmatoarea cu Pandurii Tg. Jiu.

Etapa a XVI-a a Ligii Nationale a consemnat rezultate previzibile, echipele plecate cu prima sansa asigurându-si punctele puse în joc.

În derby-ul rundei, Steaua MFA a învins pe Dinamo Baumit, chiar pe terenul rivalilor, revansându-se astfel dupa înfrângerea din  turul campionatului. Steaua îsi pastreaza avantajul de patru puncte fata de urmatoarea clasata, campioana en-titre HCM Constanta. „Marinarii” s-au impus la Timisoara la o diferenta de 9 goluri si asteapta acum un pas gresit al liderului pentru a relansa lupta pentru titlu.

UCM Resita s-a întrebuintat serios pentru a învinge adversara din etapa urmatoare a sucevenilor, Pandurii Tg. Jiu, iar Stiinta Bacau ramâne în continuare în partea superioara a clasamentului. Bacauanii au dispus lejer de Uztel Ploiesti, scor 29-24.

Etapa a XVI-a

Poli Izometal Timisoara – HCM Constanta  22-31  (11-15)

Dinamo Baumit Bucuresti – Steaua MFA Bucuresti  23-32  (10-19)

CS Universitatea Suceava – HC Minaur Baia Mare  35-28  (16-16)

UCM Resita – Energ. Lignitul Pandurii Tg. Jiu  30-28  (14-13)

Romvag Caracal – CSM Medgidia  23-29  (9-9)

Stiinta Bacau – Uztel Ploiesti  29-24  (18-12)

HC Odorhei – CSM D&C Oradea  28-26  (17-12)

7. CS Universitatea Suceava 17 8 3 6 500-469 19p

8. Minaur Baia Mare 17 8 3 6 490-481 19p

9. Dinamo Baumit Bucuresti 17 8 0 9 475-477 16p

10. Poli Izometal Timisoara 17 7 0 10 408-414 14p

11. Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 17 7 0 10 451-462 14p

12. CSM D&C Oradea 17 5 2 10 464-491 12p

13. Uztel Ploiesti 17 2 0 15 414-507 4p

14. Romvag Caracal 17 0 0 17 39-515 0p

* Echipa penalizata cu 1 punct (cerinte vârsta)