Fotbal. Liga I : Ultimele doua partide ale etapei a XX-a

Duminica seara s-au disputat si ultimele doua partide ale etapei a XX-a din Liga I. În prima dintre ele, Poli Timisoara s-a impus clar pe terenul celor de la Pandurii Târgu Jiu, demonstrând ca mai are un cuvânt greu de spus în lupta pentru un loc de cupa europeana.

Derby-ul rundei s-a disputat la Iasi, acolo unde echipa locala Politehnica a reusit sa învinga Steaua, la capatul unui meci în care gazdele au sutat de doua ori pe spatiul portii.
Pandurii Târgu Jiu – Poli Timisoara 1 – 3

Pandurii au început partea a doua a campionatului cu stângul, fiind învinsi cu scorul de 3-1, chiar pe teren propriu, de Poli Timisoara.

Banatenii au început în forta si si-au aratat pentru prima oara coltii în minutul 4, când Ganea si Karamyan au trecut foarte aproape de deschiderea scorului. Dupa înca o ratare a nigerianului Abiodun, timisorenii aveau sa marcheze în minutul 25, când Gigel Bucur a profitat de iesirea total aiurea a portarului Mingote si a introdus fara emotii mingea în plasa. Pâna la pauza, Poli a mai ratat de doua ori, prin Ganea si Aliuta, în timp ce singura ocazie a gazdelor s-a consemnat în minutul 32, când centralul Aurel Bogaciu a anulat golul lui Arrieta.

Mitanul secund avea sa fie la fel ca primul, controlat de echipa oaspete. Timisorenii au rezolvat soarta partidei repede, prin golurile reusite de Abiodun si Borbely în minutele 50 si 65. Pandurii au reusit si ei sa puncteze, golul de onoare fiind marcat de Alexandru Piturca, fiul selectionerului înscriind cu un sut din careul mic, dupa o pasa buna primita de la Arrieta.

PANDURII TÂRGU JIU: Mingote – Ad. Rusu, Anilton (Wandeir 46), Chibulcutean – Vasilache, M. Soares, Fl. Stânga, Grecu – D. Orac, Arrieta, Jessui (Al. Piturca 54). Antrenor: Joaquim Teixeira.
POLI TIMISOARA: M. Popa – Badoi, Brezinsky, Luchin, Milhazes – Abiodun, Borbely, Aliuta, Art. Karamian – I. Ganea, G. Bucur. Antrenor: Dusan Uhrin Jr.
Politehnica Iasi – Steaua Bucuresti 2 – 1

Dupa un tur de campionat în care au dezamagit, ros-albastrii au ratat si startul returului. Elevii lui Marius Lacatus au jucat fara vlaga la Iasi, pierzând cu 2-1 în fata unei Politehnici care a sutat doar de doua ori pe poarta.

Partida de pe Stadionul „Emil Alexandrescu” a început cum nu se putea mai prost pentru stelisti. În chiar minutul doi, Andrei Cristea a patruns foarte bine pe flancul drept, a trimis mingea în careu si Banel Nicolita a înscris în propria poarta. Repriza întâi a apartinut în totalitate gazdelor, iesenii fiind mai prezenti în joc si practicând un fotbal modern. De partea cealalta, prima ocazie a oaspetilor a venit de-abia în minutul 43, când Ovidiu Petre nu a putut introduce mingea în poarta, trimitând peste ea din doar sase metri.

Mustruluiti la pauza de Marius Lacatus, stelistii au iesit de la cabine mult mai motivati si au controlat mitanul secund în marea lui parte. La doar doua minute de la reluare, ros-albastrii au reusit sa restabileasca egalitatea: Mendoza primeste o minge buna în careu si suteaza cu forta, învingându-l pe Branet. Total contrar cursului jocului, cei care aveau sa marcheze golul doi au fost elevii lui Ionut Popa, prin fundasul Onut, care a pus latul la respingerea portarului Zapata din minutul 60. Stelistii aveau sa domine autoritar ultima jumatate de ora: Mendoza în minutul 65, Moreno zece minute mai târziu si Dica, de doua ori pe final de meci, nu au putut însa sa îl învinga pe Branet, astfel încât iesenii au obtinut o victorie mare, în fata Stelei.

POLI IASI: Branet – Homei, Pecnik, Onut, Cr. Munteanu – Sfârlea, Naidin (Ciobanu 86), Adrian Ilie, Bersnjak – Bâlba (Palimaru 82), Andrei Cristea. Antrenor: Ionut Popa.

STEAUA: Zapata – Golanski (Nesu 80), D.Goian, Ghionea, Emeghara – Nicolita (Surdu 55), Ov. Petre, Plesan (Dayro Moreno 62), Mendoza – N. Dica -Pepe Moreno. Antrenor: Marius Lacatus.